Jak przypomina portal "Super Express", już w sierpniu tego roku ruszy wypłata czternastej emerytury. Wiceszef resortu pracy, rodziny i polityki społecznej w rozmowie z tabloidem zdradził, że być może dojdzie do zmiany przyjętego progu, tak aby czternastka w pełnej kwocie trafiła do większej liczby seniorów.
Zmiany w czternastej emeryturze
Jak wynika ze słów wiceministra Stanisława Szweda, rząd poważnie myśli o wypłacie czternastej emerytury w 2023 roku. Prace nad odpowiednim projektem mają ruszyć już jesienią tego roku, a więc już po wypłacie tegorocznego dodatku. Jedną z branych pod uwagę zmian, jest podniesienie progu, po przekroczeniu którego, dochodzi do zmniejszenia czternastki.
W bieżącym roku próg ten wynosi 2900 zł brutto. Zgodnie z nim emeryci i renciści pobierające świadczenie do tej wysokości, otrzymają czternastkę w pełnej kwocie, pozostali zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". W 2023 roku próg ten może ulec podniesieniu o czym mówił Szwed.
Wiceminister stwierdził, że nie da się wykluczyć podniesienia wspomnianego kryterium dochodowego do 3500 zł. "Jeśli możliwości budżetowe pozwolą, należy to rozważyć i pochylić się nad zwiększeniem progu" - dodał Stanisław Szwed, podkreślając, że wszelkie rozwiązania, które poprawiają sytucję seniorów są godne rozważenia.
Z informacji podanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że pierwsze czternastki trafią do seniorów już 25 sierpnia. Kolejne trafią do seniorów we wrześniu, zgodnie z terminem wypłaty ich podstawowych świadczeń. Przypominamy, że aby uzyskać dodatek, nie ma konieczności składania wniosku - wypłacone będzie ono automatycznie.
Myślicie, że rząd zdecyduje się wypłacić czternastkę nie tylko w tym, ale i w kolejnych latach?
To też może cię zainteresować: Wyjazd do sanatorium nawet ze skierowaniem z NFZ sporo kosztuje. Za co i ile trzeba zapłacić
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Maciej Dowbor i Joanna Koroniewska pokazali nowy dom. Okazuje się, że znajduje się poza granicami naszego kraju
O tym się mówi: Don Vasyl pochwalił się tym, jak mieszka. Wnętrza i posiadłość zapierają dech w piersiach. Jednak to nie wszystko