Okres wiosenno-letni jest typowy dla różnorodnych niepokojących zjawisk pogodowych w Polsce. Występują liczne burze, a czasami nawet pojawiają się tornada.

Portal „o2” podaje, że kilka dni temu niebezpieczne zjawisko wystąpiło w województwie opolskim. Wiele osób dostrzegło tam lejek kondensacyjny, który miał kontakt z ziemią tworząc trąbę powietrzną.

Choć istniało poważne zagrożenie, że wiatr wyrządzi poważne materialne szkody, świadkowie mówią, że zjawisko ostatecznie ominęło zabudowania.

Teraz specjaliści oceniają, że nie była to trąba powietrzna, a tzw. trąba lądowa, która ma nieco inną charakterystykę.

„Lej trąby lądowej różni się od leja w trąbie powietrznej tym, że ma wyraźnie zarysowane brzegi, bywa też przeźroczysty, jak trąba wodna. Często też dzieli się na dwa leje, jeden mniejszy (niczym ogonek) u samej podstawy chmury, a drugi większy poniżej” – podaje „twoja.pogoda”.

Trąbę lądową uznaje się za niebezpieczne zjawisko ponieważ w pierwszej fazie często jest niewidoczna, a do tego nie da się jej przewidzieć, ani tym bardziej wydać przed nią ostrzeżenia dla danego regionu.

Zjawisko powstaje w wyniku kontrastu termicznego pomiędzy chmurami a powierzchnią. Nie poprzedzają jej burze, ani ulewy.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: Spodziewana deklaracja ze strony Jarosława Kaczyńskiego nadal nie padła. Kiedy prezes Prawa i Sprawiedliwości odejdzie ze stanowiska wicepremiera

Jak informował portal „życie.news”: Niepokojące doniesienia płyną z Mariupola. Czy mieszkańcom zniszczonego miasta przyjdzie się mierzyć z chorobami zakaźnymi

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: Dagmara Kaźmierska z „Królowych życia” nie przejmuje się zakończeniem programu. Celebrytka już znalazła nową pracę w zacnym gronie. Czym się zajmie

Sprawdź również ten artykuł: Krzysztof Jackowski nie oszczędza swoich sympatyków. Jasnowidz powtórnie zdradził naprawdę porażającą wizję. Kolejne tygodnie będą niesamowicie trudne