Każdy miłośnik naszych rodzinach polskich truskawek zawsze będzie doceniał ich smak naładowany po brzegi dojrzewaniem w promieniach słońca.

Sezon na polskie truskawki rozpoczęty. W wielu rejonach kraju nadejdzie już w czerwcu

Polska truskawka, choć nie ma idealnych, regularnych kształtów, bywa często dużo mniejsza niż importowane z Grecji lub Hiszpanii, lecz cechuje się intensywnym, przyjemnym smakiem, słodyczą i nieco krótszym okresem przydatności do spożycia, gdyż hodowana w warunkach przydomowych nie jest nasycona konserwantami, ani substancjami chwastobójczymi.

Truskawki, które możemy kupić w supermarketach czy na bazarach przez cały rok są z pewnością importowane, lecz w okresie dostępności na rynku polskich truskawek powinniśmy potrafić rozróżnić je od tych zagranicznych.

Jak rozpoznać polską truskawkę?

Jest to o tyle istotne, że nasze rodzime owoce są znacznie droższe od zagranicznych, co może być dobrą okazją na dodatkowy zarobek dla nieuczciwych sprzedawców.

Polska truskawka, gdy jest dojrzała, jest jasnoczerwona i błyszcząca. Pachnie intensywnie i słodko, a jej aromat jest najmocniejszy tuż przy szypułce.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ewelina Seremak (@isia041985)

Tradycyjne kształty polskich truskawek zależne są od ich odmiany, lecz ogólnie rzecz biorąc, nasze truskawki mają kształt przypominający serce lub nieco stożkowaty.

Za kilogram polskich truskawek trzeba nam zapłacić nawet do 30 złotych, dlatego też warto poznać różnice między odmianami polskimi, a tymi, które przyjechały do nas w chłodniach zza granicy.

O tym się mówi: Seniorzy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Na ich konto trafią jeszcze w tym roku

Zerknij tutaj: Dantejskie sceny na terenie miejsca ostatniego spoczynku w jednym z polskich miast. Policja szuka wandali

Nie przegap tego: Najnowsza wizja jasnowidza Jackowskiego nie brzmi optymistycznie. "Zaczną się poważne zgrzyty”