Jak podaje portal "Super Express", choć wysoka inflacja nie rozpieszcza seniorów, to w tym roku ich domowe budżety podreperowały wysoka waloryzacja, podniesienie kwoty wolnej od podatku, a także 13. i 14. emerytura.

Świadczenia bez podatku i rekordowa waloryzacja

Z dniem 1 stycznia weszła w życie emerytura bez podatku, która wynosi obecnie 30 tys. złotych. Emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2500 zł brutto, nie muszą płacić podatku. Potrącana jest im jedynie składka zdrowotna, która została podniesiona do 9 procent. Przy emeryturze wynoszącej 2500 zł brutto seniorzy zyskali dodatkowe 187 zł. Rocznie to 2244 zł.

W marcu doszło do corocznej waloryzacji świadczeń, która wyniosła w tym roku rekorodowe 7 procent. Okazuje się jednak, że w przyszłym roku, wskaźnik waloryzacji może być jeszcze wyższy niż miało to miejsce w tym roku.

Na podstawie danych GUS można oszacować, że przyszłoroczna waloryzacja może być dwukrotnie wyższa i wynieść 14,7 proc. Dla seniorów z najniższymi świadczeniami oznacza to dodatkowe 196,76 zł. Seniorzy, którzy pobierają świadczenie w kwocie 4000 zł, zyskaliby 580 zł.

Kiedy kobieta otrzyma pieniądze? / YouTube
Kiedy kobieta otrzyma pieniądze? / YouTube
Kiedy kobieta otrzyma pieniądze? / YouTube

Jesienią do seniorów trafi czternastka

W kwietniu tego roku do seniorów trafiła dodatkowa 13. emerytura. To jeszcze nie koniec, na jesień premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wypłatę 14. emerytury. Z zapowiedzi wiceszefa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że wypłaty mają ruszyć w listopadzie.

W przypadku czternastej emerytury obowiązywać będzie próg dochodowy. Osoby mieszczące się w nim, będą mogły liczyć na czternastkę w pełnej kwocie. Osoby pobierający wyższe świadczenia muszą się liczyć z pomniejszeniem dodatku o tyle złotych, o ile został przekroczony przyjęty próg. Nie będzie konieczności składania żadnego wniosku.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Myślicie, że to poprawi sytuację seniorów, których najmocniej dotyka wysoka inflacja?

To też może cię zainteresować: Już wkrótce Polacy mogą zyskać nowe święto narodowe. Nowy plan prezydenta Andrzeja Dudy. Chciałby uhonorować ważną grupę powstańców. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aleksandra Kwaśniewska zdecydowała się opublikować wyjątkowe zdjęcie. Fani nie kryją zachwytu i zaskoczenia

O tym się mówi: Dantejskie sceny na terenie miejsca ostatniego spoczynku w jednym z polskich miast. Policja szuka wandali