Jak podaje portal "Wirtualna Polska", kiedy na świecie pojawiła się córka Patrycji i Michała, świeżo upieczeni rodzice nie przypuszczali, że nie będzie im się dane nacieszyć Julcią. Sąd zdecydował się im odebrać dziecko. Poznajcie szczegóły?

Rodzice stracili dziecko

Michał i Patrycja są osobami z lekką niepełnosprawnością intelektualną. Doczekali sie narodzin córki Julii, którą powitali na świecie 8 stycznia. Kiedy Patrycja przyszła nakarmić córeczkę, w szpitalu zastała puste łóżeczko. Sąd zdecydował o odebraniu rodzicom dziecka. Z jakiego powodu?

Przyczyną odebrania dziecka miały być problemy mieszkaniowe. Mieszkanie, które zajmują rodzice jest ogrzewane tylko i wyłącznie za pomocą kozy. Niestety Patrycja nie jest w stanie samodzielnie obsługiwać pieca. Prezes PFRON Kamila Gibas poinformowała, że proponowała Patrycji pomoc asystentki rodziny, ta jednak się na to nie zgodziła.

Noworodek/YouTube @Szpital Ujastek
Noworodek/YouTube @Szpital Ujastek
Noworodek/YouTube @Szpital Ujastek

Ponownie Gibas zdecydowała się odezwać do pary, kiedy dowiedziała się, że spodziewają się dziecka. Michał miał się jednak obrazić i zupełnie zerwać kontakt. Wówczas prezes PFRON wysłała do szpitala, w którym rodziła Patrycja wiadomość, w której poprosiła o otoczenie pomocą Patrycji i jej pociechy opieką, przy okazji wspomniała o warunkach mieszkaniowych.

Szpital przekazał pismo do sądu, a ten zdecydował o natychmiastowym umieszczeniu Julci w pieczy zastępczej. Decyzja zapadła bez wiedzy rodziców - nie zostali oni nawet o niej poinformowani.

Sędzia/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD
Sędzia/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD
Sędzia/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD

Sprawą zajęła się adwokat Ewa Dobrucka-Ruka, która zwróciła się z prośbą o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich. Dodatkowo zdecydowała się zaskarżyć decyzję sądu, wskazując, że pozbawiono Patrycję prawa do obrony, a nawet nie zebrano odpowiedniego materiału dowodowego, opierając się na jednym piśmie.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Pierwsze zdjęcia Lecha Wałęsy po chorobie obiegły media. Takiego widoku nikt się nie spodziewał. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pokazali, jak odchodził Jan Paweł II. Minuta po minucie. Te sceny oburzyły wielu Polaków. O co chod

O tym się mówi: Ważą się losy ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Kto może stracić stanowisko