Jak podaje portal "Super Express", tegoroczny wzrost cen leków może się dla nas okazać znacznie bardziej dotkliwy niż miało to miejsce do tej pory. Do skoku cen może dojść już niebawem, bo na przłomie kwietnia i maja. Eksperci spodziewają się, że może dojść do dwucyfrowych podwyżek, porównując rok do roku.

Ceny leków idą do góry

"Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że w ubiegłym roku ceny leków nie refundowanych wzrosły średnio o 7,1 proc., co jest wynikiem zbliżonym do tego, o jakim mówiliśmy w 2020 roku. W przypadku suplementów diety wzrost ten był nieco większy i wyniósł 5,6 proc. wobec 3,1 proc. notowanych rok wcześniej.

Leki/YouTube @Życie jest piękne - Turek
Leki/YouTube @Życie jest piękne - Turek
Leki/YouTube @Życie jest piękne - Turek

Największy wzrost odnotowano w przypadku preparatów OTC, a więc tych medykamentów, które możemy kupić bez recepty. W ich przypadku cena w 2021 roku wzrosła o 7,5 proc. (rok wcześniej było to 6,3 proc.).

Niestety eksperci nie mają dla nas dobrych wiadomości, wiele wskazuje na to, że już w najbliższym czasie czeka nas odwrócenie trendu i znacznie bardziej odczuwalne dla klientów wzrosty cen leków. Do gwałtownego skoku może dojść na przełomie kwietnia i maja. A to w praktyce oznaczałoby nawet dwucyfrowe wzrosty rok do roku.

Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv

Jeśli prognozy ekspertów w tym zakresie się sprawdzą, to będziemy mieli do czynienia z rekordowym wynikiem, z jakim do tej pory się nie spotkaliśmy. Wszystko w związku z nałożeniem się na siebie bardzo wielu czynników, które złożą się na ceny medykamentów dostępnych w aptekach. Wygląda więc na to, że nasze domowe budżety znów ucierpią.

Myślicie, że przewidywania ekspertów w tym zakresie się sprawdzą?

To też może cię zainteresować: Prognoza pogody na najbliższy czas nie napawa optymizmem. Komu najbardziej dokuczą warunki pogodowe

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Izabela Krzan i Tomasz Kammel zaliczyli wpadkę na wizji. Co zobaczyli widzowie "Pytania na śniadanie"

O tym się mówi w Polsce: Sieć obiegło nagranie z Donaldem Trumpem. Internauci nie kryją zdumienia. O co chodzi

O tym się mówi na świecie: Książę Harry chce przybyć do Anglii z dziećmi, ale pod pewnym warunkiem. O co chodzi