Jak podaje portal "Radio Zet", Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do milionów Polaków wiadomości dotyczące wysokości ich przyszłych świadczeń. ZUS zaznacza, że są to jedynie prognozy, które będą jeszcze ulegały zmianie.

Prognozy przyszłych świadczeń

Prognozę przyszłej emerytury otrzyma każdy ubezpieczony, który ukończył 35 lat i opłaca składki. Podobnie, jak to miało miejsce rok temu, informacja ta trafi do nas nie za pośrednictwem listu wysłanego pocztą, ale wiadomości dostępnej online.

W tym przypadku mamy do czynienia wyłącznie z zapisem księgowym, który nie jest dokładnym odzwierciedleniem tego, jak będzie wyglądała wysokość naszego świadczenia po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Dostępna drogą elektroniczną informacja wskazuje stan środków zgromadzonych zarówno na koncie, jak i na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do końca zeszłego roku. Jak sprawdzić prognozę swojego przyszłego świadczenia emerytalnego?

ZUS/YouTube @Aktualności 360
ZUS/YouTube @Typowa Dycha
ZUS/YouTube @Typowa Dycha

Wystarczy zalogować się na swoje konto na platformie elektronicznej ZUS i wybrać "Panel ubezpieczonego". Gdy już to zrobimy, wybieramy zakładkę "Informacje o stanie konta", a potem "Informacja za 2020 rok".

Informacja ta przekazywana jest już po czerwcowej waloryzacji składek emerytalnych, kapitału początkowego, a także kapitału początkowego i środków zapisanych na subkoncie. Hipotetyczna wysokość świadczenia obejmuje zarówno sytuację, w której dalej pozostajemy aktywni zawodowo i odprowadzamy składki, jak i sytuację, w której kończymy pracę.

Na wysokość przyszłej emerytury wpływ mają nie tylko środki zgromadzone z odprowadzanych składek, ale także inne zmienne. Niestety sytuacja, w której coraz więcej osób przechodzi na emeryturę, a coraz mniej jest aktywnych zawodowo, sprawia, że przyszłe emerytury będą warte coraz mniej.

Pieniądze/YouTube @Aktulaności 360
Pieniądze/YouTube @Aktulaności 360
Pieniądze/YouTube @Aktulaności 360

Sprawdziliście już wysokość waszego przyszłego świadczenia?

To też może cię zainteresować: Abonament RTV 2022 nie dla wszystkich! Część Polaków nie będzie musiała się martwić opłatami. Komu przysługuje zwolnienie z abonamentu? To spora grupa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Martyna Wojciechowska szykuje się do kolejne ważnej zmiany w życiu. Wiadomo co postanowiła zrobić po rozstaniu z Przemkiem Kossakowskim

O tym się mówi: Te sery zostały wycofane ze sprzedaży. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że prawdopodobnie znaleziono w nim bakterie. Co się stało