Od marca zeszłego roku nieustannie walczymy z pandemią koronawirusa. Przez ponad rok trzy razy wprowadzono całkowity lockdown, który spowodował zamknięcie nas w domach na wiele tygodni. Obecnie obostrzenia stopniowo są luzowane, jednak czy mamy pewność, że nie wrócą ponownie?

To nie koniec pandemii?

Od grudnia przeprowadzane w naszym kraju są także masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi, które mają spowodować, że świat wróci do normalności. Wirusolodzy nie są jednak tak przepełnieni optymizmem. Niestety wirus ma zdolności do mutacji, a więc nieuniknione jest, że czeka nas także czwarta fala. Wielu specjalistów twierdzi, że będzie miało to miejsce jesienią. Inni mówią natomiast, że kolejnej dużej fali zachorowań możemy spodziewać się jeszcze latem.

Dziennikarze portalu Super Express przeprowadzili rozmowę z Adamem Abramowiczem – rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ekspert zaznaczył, że kolejny lockdown spowodowany nową falą pandemii koronawirusa może poskutkować upadkiem wielu firm.

Kto najbardziej ucierpi?

Jak zaznaczył Adam Abramowicz już teraz wiele siłowni czy restauracji ledwo wiąże koniec z końcem. Co więcej, specjalista zauważył, że rząd obecnie podjął kredyt w wysokości 200 miliardów złotych, aby wypłacić rekompensaty dla zamkniętych działalności. Oczywiście kredyt ten będzie musiało spłacić społeczeństwo.

Co więcej, Adam Abramowicz nie wyklucza, że kolejny lockdown może spowodować, że firmy z sektora MŚP zostaną przejęte przez zagraniczny kapitał. Specjalista nie jest także zadowolony z tego, w jaki sposób rząd potraktował wiele przedsiębiorstw.

- Niestety dialog rządu z zamkniętymi branżami pozostawiał sporo do życzenia. Branże były zaskakiwane zmianami z dnia na dzień, na spotkaniach brakowało konkretów co do planów ich otwierania. W listopadzie ubiegłego roku przedstawiono, zdaniem rządu optymalny plan luzowania obostrzeń, uzależniony od wskaźników epidemicznych. Niestety plan nigdy nie został wdrożony i rząd w tym zakresie złamał obietnice złożoną biznesowi – zaznaczył Adam Abramowicz.