Polacy już od jakiegoś czasu zastanawiają się, jak będzie przebiegać Wielkanoc. Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa, a obecnie mówi się o trzeciej fali, stąd raczej nikt nie łudzi się, że święta będą wyglądać tak, jak zawsze.

Ogłoszono już nowe zasady. Choć każdy spodziewał się zmian, wszyscy są nieco zaskoczeni. Jak będzie wyglądać Wielkanoc 2021 w kościele?

Koszyczki wielkanocne. Źródło: Youtube Aurelia MyszkaSzara
Koszyczki wielkanocne. Źródło: Youtube Aurelia MyszkaSzara

Wielkanoc 2021 – zasady w kościołach

Portal Pikio poinformował, że biskupi znają już zasady na Wielkanoc. Zostały one przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Wzięto sobie mocno do serca wskazówki, które przekazał Watykan.

Bardzo ważny jest fakt, że duchowni będą mieli za zadanie dbać o to, by w kościołach przebywała maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Ma to zmniejszyć ryzyko zarażenia.

Kolejną ważną zmianą jest zalecanie zrezygnowania z rytuału obmywania nóg, który zawsze praktykowano w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek zaś zaleca się, by duchowni ani parafianie nie całowali krzyża.

Koszyczek wielkanocny. Źródło: Youtube Ania i Pitek
Koszyczek wielkanocny. Źródło: Youtube Ania i Pitek

Co więcej, Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła, że lepiej, by procesje organizowane w Niedzielę Palmową, Wielki Piątek, Wielką Sobotę oraz Niedzielę Wielkanocną… nie odbyły się. Radzi się, by parafianie pozostali w kościołach.

Część parafii już teraz poinformowała, że – choć nie ma jeszcze zaleceń – rezygnuje ze święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: POLICJA WYSZŁA Z WAŻNYM OSTRZEŻENIEM DLA MILIONÓW POLAKÓW. NA BACZNOŚCI MUSZĄ SIĘ MIEĆ OSOBY, KTÓRE NIE PRZESTRZEGAJĄ OBOSTRZEŃ. POSYPIĄ SIĘ MANDATY

O tym się mówi w Polsce: POLSKI EPISKOPAT ZDECYDOWAŁ SIĘ NA WAŻNY KOMUNIKAT DLA MILIONÓW POLAKÓW. TO POKŁOSIE KONFERENCJI MINISTRA ZDROWIA. WIELE OSÓB WYRAŻA SPRZECIW

O tym się mówi na świecie: PREZYDENT JOE BIDEN W PRZESZŁOŚCI MUSIAŁ ZMIERZYĆ SIĘ Z NIEWYOBRAŻALNIE TRUDNĄ SYTUACJĄ. STRATA BYŁA OGROMNIE BOLESNA. JEGO HISTORIA PORUSZA DO GŁĘBI

Z życia gwiazd: PREZYDENT ANDRZEJ DUDA MA WIELKĄ SŁABOŚĆ, KTÓRA SPORO KOSZTUJE POLSKICH PODATNIKÓW! CHODZI O RODZINNE MIASTO GŁOWY PAŃSTWA. TO OGROMNE SUMY