Od czasu wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce minął już ponad rok. Przez ten czas całkowicie zmieniły się obowiązujące zasady oraz wprowadzone ograniczenia.

Zmiany dotykają nas nie tylko na polu zawodowym, ale i prywatnym. Jedną z nich było także niemal całkowite zamknięcie przychodni oraz gabinetów specjalistów na rzecz teleporad i odwołanie prawie wszystkich zabiegów oraz operacji. Czy teraz, podczas kolejnej fali COVID-19, czeka nas powtórka?

NFZ wznawia leczenie planowe/Youtube @Miasto Kraków
NFZ wznawia leczenie planowe/Youtube @Miasto Kraków

NFZ zawiesi wykonywanie zabiegów

Portal BiznesInfo zauważył, że Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze do początku tego roku zalecał ograniczenie wykonywania zabiegów (a w zasadzie niemal całkowite ich zawieszenie). Później zalecenia te zmieniono.

Teraz jednak – zdaniem specjalistów – trwa trzecia fala pandemii koronawirusa. To właśnie to skłoniło NFZ do ponownego wydania zaostrzonych zaleceń.

Zdaniem NFZ świadczenia wykonywane planowo powinny być „ograniczone do niezbędnego minimum albo czasowo zawieszone”. To rzecz jasna zalecenia, jednak są one bardzo ważne dla placówek, które z pewnością w dużej mierze się do nich zastosują.

Co ważne, instytucja informuje, iż zalecenia te nie powinny mieć odniesienia do diagnostyki oraz leczenia nowotworów. Kogo zatem dotkną nowe ograniczenia związane z kolejną falą pandemii?

Minister zdrowia Adam Niedzielski / YouTube: Kancelaria Premiera
Minister zdrowia Adam Niedzielski / YouTube: Kancelaria Premiera

Okazuje się, że odczują je szczególnie osoby, które mają już zaplanowany pobyt w szpitalu, podczas którego planowano przeprowadzić diagnostykę, zabiegi diagnostyczne, lecznicze oraz operacyjne.

Mowa tutaj m.in. o zabiegach na stawy, kręgosłup, zakładaniu by-passów, zabiegów na klatce piersiowej (poza kardiologicznymi) i wewnątrzczaszkowych, a także usuwaniu nerek i macic – o ile nie wynikają one z leczenia onkologicznego.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: POJAWIŁ SIĘ KOMENTARZ DIECEZJI NA TEMAT SYNA BEATY SZYDŁO. CZY MŁODY KSIĄDZ OSTATECZNIE ZDECYDOWAŁ SIĘ NA ODEJŚCIE? CO DZIEJE SIĘ Z TYMOTEUSZEM SZYDŁO

O tym się mówi w Polsce: LECH WAŁĘSA ZDRADZIŁ? BYŁY PREZYDENT POSTANOWIŁ WYJAWIĆ BOLESNĄ DLA NIEGO PRAWDĘ. JEGO STRAPIENIE STAŁO SIĘ PUBLICZNE. NIEOCZEKIWANY ZWROT W SPRAWIE

O tym się mówi na świecie: WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA Z PAŁACU BUCKINGHAM UJRZAŁA ŚWIATŁO DZIENNE. MEGHAN MARKLE WYZNAŁA CAŁĄ PRAWDĘ NA TEMAT JEJ RELACJI Z KSIĘŻNĄ KATE

Z życia gwiazd: EWA DRZYZGA PORUSZYŁA POLAKÓW PRZEJMUJĄCYM WPISEM W SIECI. MÓWI O LĘKU I BÓLU, KTÓRY NIE POZWALA NORMALNIE ŻYĆ! CO DZIEJE SIĘ Z PREZENTERKĄ TVN