Dziś, 15 lutego, rozpoczął się okres, w którym możliwe jest rozliczanie PIT-ów. Choć obowiązek ten dla wielu z nas nie należy do przyjemnych, należy pamiętać, że przysługują nam pewne odliczenia. Nieco zmieniły się zasady dotyczące ulg. Jak wyglądają obecnie?

Nowe ulgi podatkowe

Portal BiznesInfo zauważa, że od 15 lutego można już rozliczyć PIT. Bardzo często rozliczenia te następują automatycznie, jednak nie zmienia to faktu, że warto jest spojrzeć, jak wygląda nasze rozliczenie – warto skontrolować, czy skorzystaliśmy ze wszystkich przysługujących nam ulg podatkowych.

PIT. Źródło: Youtube Nice People
PIT. Źródło: Youtube Nice People

Co ciekawe, pandemia koronawirusa sprawiła, że wprowadzono cztery dodatkowe ulgi. Jakie są zasady odliczeń na 2021 rok? Warto wiedzieć!

Pierwszą ulgą jest odliczenie darowizny na cele zwalczenia COVID-19. Okazuje się, że osoby, które taką poczyniły, mogą odliczyć jej dwukrotność w rozliczeniu PIT. Oznacza to, że jeśli przekazaliśmy np. 500 zł, możemy odliczyć sobie 1000 zł. Górna granica odliczeń to nasz dochód.

Kolejna ulga obejmuje ozdrowieńców, którzy oddali krew i osocze. To spore odliczenia – 130 zł za litr oddanej krwi oraz 200 zł za litr osocza! Z kolei osoby, których osocze wykorzystano przy zabiegach, mogą odliczyć sobie 350 zł za litr.

PIT. Źródło: Youtube Nice People
PIT. Źródło: Youtube Nice People

Część firm otrzyma możliwość skorzystania z 5-procentowego podatku, o ile prowadzą działalność badawczo-rozwojową, a ich własność intelektualna przydała się w walce z pandemią.

Co więcej, firmy będą mogły odliczyć stratę wsteczną, ale najpierw muszą wykazać, że ich pozarolnicza działalność w 2020 roku przyniosła straty i że uzyskali dochody niższe niż w 2019 roku. Ulga dotyczy strat o wysokości do 5 mln zł.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: MACIEJ DOWBOR I JOANNA KORONIEWSKA ZDRADZAJĄ KULISY SWOJEGO ZWIĄZKU. ZDJĘCIE Z ICH PIERWSZEJ RANDKI OKAZAŁO SIĘ PRAWDZIWYM HITEM

O tym się mówi w Polsce: NIE BĘDZIE WIĘCEJ TELEPORAD? OGROMNE ZMIANY. CZY LEKARZE ZNÓW ZACZNĄ OSOBIŚCIE PRZYJMOWAĆ WSZYSTKICH PACJENTÓW

O tym się mówi na świecie: KRÓLOWA ELŻBIETA II MIESZKA W IŚCIE KRÓLEWSKIM OTOCZENIU. JEJ POSIADŁOŚĆ ROBI OGROMNE WRAŻENIE. JAK WYGLĄDA ZAMEK WINDSOR

Z życia gwiazd: NIE WSZYSTKIM DO UDANEGO ZWIĄZKU POTRZEBNY JEST ŚLUB. KTÓRE PARY POLSKIEGO SHOW-BIZNESU JESZCZE NIE ZDECYDOWAŁY SIĘ NA TEN KROK