Po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, do której doszło środowej nocy, w całym kraju na nowo wybuchły strajki. Polki i Polacy wyszli na ulice, by pokazać, że nie zgadzają się na odbieranie kobietom wyboru.

Dziś w niektórych miastach ulice zapełnią się już po raz trzeci. Jak wygląda sprawa w Warszawie? Czy protesty odbywają się pokojowo? Portal Interia opublikował wypowiedź nadkom. Sylwestra Marczaka, rzecznika Komendy Stołecznej Policji.

Strajk kobiet. Źródło: Youtube Wirtualna Polska
Strajk kobiet. Źródło: Youtube Wirtualna Polska

Jak przebiegają protesty?

Ogólnopolski Strajk Kobiet po raz kolejny mobilizuje dziesiątki tysięcy osób do wyjścia z domów – rzecz jasna, z zachowaniem dystansu społecznego i przestrzeganiem obowiązujących przepisów. „Tej siły nie da się powstrzymać” – mówią zdeterminowani protestujący.

Rzecznik KST, Sylwester Marczak, opowiedział o przebiegu protestów w Warszawie. Okazuje się, że wczorajsze popołudnie i wieczór w stolicy było spokojne, choć – jak mówi – gdy tłum podszedł do budynku Trybunału Konstytucyjnego, nieco się ożywił. Doszło do czternastu zatrzymań, z czego sześć związanych było z przestępstwami.

Jak zdradza rzecznik, funkcjonariusze wyszli na ulice w lekkim umundurowaniu, ponadto uważa on,że „nie było zbyt wielkiego zainteresowania protestem”. Dodaje, że doszło do trzech wtargnięć na teren TK, a sprawców zatrzymano.

Wśród osób, które wczoraj zatrzymano, doszło do sześciu przestępstw – naruszeniu miru i nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. Jeden z nich ma złamaną kość, zaś policjantka – uraz barku.

Doszło do wylegitymowania 471 protestujących i przesłania ponad 370 wniosków do sanepidu.

Strajk kobiet. Źródło: Youtube Wirtualna Polska
Strajk kobiet. Źródło: Youtube Wirtualna Polska

Co ciekawe, rzeczywistość według uczestników protestów, poparta zresztą dowodami w postaci zdjęć oraz nagrań, wyglądała inaczej. Na nagraniach wyraźnie widać, że w strajku uczestniczyły tysiące osób, więc ciężko mówić o „małym zainteresowaniu”, ponadto nadkom. Marczak twierdzi, iż nie doszło do zatrzymań w „kotle”, gdy tymczasem protestujący pokazują nagrania i zdjęcia właśnie ze wspomnianego „kotła”, w którym policjanci przetrzymywali ich na mrozie.

Ostatecznie po godzinie 2 w nocy policja siłą wyprowadzała strajkujących sprzed budynku TK, podczas gdy ci stawiali jedynie bierny opór.

Ruch Ośmiu Gwiazd/Youtube
Ruch Ośmiu Gwiazd/Youtube

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: SMUTNA WIADOMOŚĆ. RYSZARD KOTYS POŻEGNAŁ SIĘ Z ŻYCIEM. PAŹDZIOCH ZE „ŚWIATA WEDŁUG KIEPSKICH” PRZEGRAŁ WALKĘ Z CHOROBĄ

O tym się mówi w Polsce: KASIA TUSK W MOCNYCH SŁOWACH OCENIŁA WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO. INTERNAUCI SĄ PORUSZENI, NIGDY NIE BYŁA AŻ TAK BEZPOŚREDNIA

O tym się mówi na świecie: MAŁŻONKOWIE POSTANOWILI PO LATACH OTWORZYĆ ZAPOMNIANY PREZENT ŚLUBNY. JEGO ZAWARTOŚĆ BYŁA ZASKOCZENIEM DLA WSZYSTKICH

Z życia gwiazd: WSPÓŁPROWADZĄCY „PYTANIE NA ŚNIADANIE” MARTWILI SIĘ O IDĘ NOWAKOWSKĄ. ZAUWAŻYLI, ŻE COŚ JEST NIE TAK. CHODZI O CIĄŻĘ PREZENTERKI