W ostatnim czasie Kościół katolicki w Polsce i na świecie przechodzi gorszy czas. Wierni odwracają się od niego, często jako instytucji, której zarzuca się staroświeckie, skostniałe poglądy.

Pewien duchowny wpadł ostatnio na pomysł, który przedstawił podczas rozmowy z dziennikarzem. Portal Pikio zwraca uwagę na jego słowa. Czy na pewno byłby to krok w dobrym kierunku?

Msza. Źródło: Youtube Wklęsły Major Suchodolski
Msza. Źródło: Youtube Wklęsły Major Suchodolski

Ksiądz proponuje obowiązkowe opłaty

Duchownym, który omówił nowy plan, to prof. Andrzej Kobyliński. Ksiądz zauważył, że każdy z nas mógłby ponosić dodatkowy, obowiązkowy koszt, by utrzymywać związki wyznaniowe. Brzmi absurdalnie? Zapnijcie pasy.

Najpierw poruszono temat kolędy. Nie ma co ukrywać – fakt, że w większości parafii w tym roku po prostu się ona nie odbyła, generuje spore straty dla Kościoła. Właśnie dlatego ksiądz zaproponował dodatkowy podatek.

Choć przyzwolono diecezjom na samodzielne zdecydowanie, co z tegorocznymi kolędami, większość z nich nie podjęła się organizacji wizyt duszpasterskich i sporo na tym straciła – a raczej nie mogła liczyć na duże zyski. W większości kościołów wybrano formę inną niż odwiedziny w domach, część proponowała wizyty tylko na prośbę mieszkańców.

Kościół. Źródło: Youtube Rafał Zenon
Kościół. Źródło: Youtube Rafał Zenon

Dotychczas koperty z kolęd stanowiły spory dodatek do budżetu parafii. Jak podkreślił podczas wywiadu duchowny, nie jest to „element centralny” finansowania kościołów, jednak pieniądze z kolędy również są ważne.

Ksiądz nawoływał do wprowadzenia podatku kościelnego, który pozwoliłby na „spójne i sprawiedliwe finansowanie kościołów i związków wyznaniowych”. Jego zdaniem takie rozwiązanie jest w Polsce „konieczne”. Zauważa, że podobny krok poczyniono we Włoszech i w swoich zeznaniach podatkowych co roku obywatele wybierają, do jakiego związku wyznaniowego trafi 0.08% ich podatków.

Co o tym sądzicie?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: SMUTNA WIADOMOŚĆ. RYSZARD KOTYS POŻEGNAŁ SIĘ Z ŻYCIEM. PAŹDZIOCH ZE „ŚWIATA WEDŁUG KIEPSKICH” PRZEGRAŁ WALKĘ Z CHOROBĄ

O tym się mówi w Polsce: KASIA TUSK W MOCNYCH SŁOWACH OCENIŁA WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO. INTERNAUCI SĄ PORUSZENI, NIGDY NIE BYŁA AŻ TAK BEZPOŚREDNIA

O tym się mówi na świecie: MAŁŻONKOWIE POSTANOWILI PO LATACH OTWORZYĆ ZAPOMNIANY PREZENT ŚLUBNY. JEGO ZAWARTOŚĆ BYŁA ZASKOCZENIEM DLA WSZYSTKICH

Z życia gwiazd: WSPÓŁPROWADZĄCY „PYTANIE NA ŚNIADANIE” MARTWILI SIĘ O IDĘ NOWAKOWSKĄ. ZAUWAŻYLI, ŻE COŚ JEST NIE TAK. CHODZI O CIĄŻĘ PREZENTERKI