Nowy rok zazwyczaj oznacza sporo zmian. Nie wszystkie z nich są dla nas korzystne. Poza m.in. waloryzacją emerytur czy nowymi zasadami dotyczącymi różnych dodatków i dopłat trzeba liczyć się także z podwyżkami cen.

Polacy odczują to między innymi podczas płacenia rachunków za energię elektryczną. Będzie sporo drożej. Od kiedy i dlaczego?

Lampa, światło, prąd. Źródło: Youtube Sprytny Pieniądz
Lampa, światło, prąd. Źródło: Youtube Sprytny Pieniądz

Droższy prąd, portfele Polaków zaczną świecić pustkami?

Portal DobreProgramy poinformował, iż Urząd Regulacji Energetyki już teraz ostrzega Polaków, że rachunki w 2021 roku będą wyższe i zauważymy to na swoich fakturach. Wszystko ze względu na jedną opłatę.

Chodzi o opłatę mocową. URE szacuje, że sprawi ona, iż Polacy zapłacą o 9-10% więcej w przypadku gospodarstw domowych, czyli ok. 8 zł miesięcznie więcej. Jest to odczuwalna różnica.

Opłata mocowa to jednocześnie zobowiązanie, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Pieniądze, które za nią płacimy, mogą być wydane na rozwój infrastruktury, który zagwarantuje mniejsze szanse na awarie prądu.

Rachunek za prąd. Źródło: Youtube TAURON
Rachunek za prąd. Źródło: Youtube TAURON

Co ciekawe, część rachunków w 2021 roku ulegnie obniżeniu. Mowa o opłatach za gaz. Będzie to różnica o 0,5-1,7%, czyli ok. 10 groszy, chyba, że dom jest ogrzewany gazowo – wtedy oszczędność może wynieść ok. 4 zł miesięcznie.

Okazuje się jednak, że choć Polska ma najwyższe ceny w hurcie prądu, to trend podwyższania rachunków za energię może się podtrzymywać – wszystko ze względu na czerpanie energii ze źródeł węglowych, za które trzeba wnosić dodatkowe opłaty do UE.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: CHUCK NORRIS NAGRAŁ FILMIK PROSTO DO JURKA OWSIAKA. „STRAŻNIK TEKSASU” ZŁOŻYŁ ŻYCZENIA PREZESOWI FUNDACJI WOŚP. CO POWIEDZIAŁ

O tym się mówi w Polsce: PIERWSZY PRZYPADEK ZARAŻENIA ZMUTOWANYM KORONAWIRUSEM W POLSCE. CZY SZCZEPIENIA BĘDĄ SKUTECZNE WOBEC NOWEJ MUTACJI Z WIELKIEJ BRYTANII

O tym się mówi na świecie: JOE BIDEN KILKA LAT TEMU STRACIŁ DZIECKO. NOWY PREZYDENT USA UCZCIŁ PAMIĘĆ SYNA. JEGO PORUSZAJĄCE SŁOWA NA DŁUGO ZAPADNĄ W PAMIĘĆ

Z życia gwiazd: ADAM MAŁYSZ I JEGO ŻONA MUSIELI POGODZIĆ SIĘ ZE SMUTNĄ RZECZYWISTOŚCIĄ. REALIA ZMUSIŁY ICH DO ZMIANY ŻYCIOWYCH PLANÓW. O CZYM MOWA