Wydawało się, że świat jest już na dobrej drodze w walce z koronawirusem – wszak szczepienia zostały już opracowane i obecnie są dystrybuowane do poszczególnych krajów, rozpoczęły się już powszechne programy szczepień.

I choć to dobry znak, pandemia w dalszym ciągu się nie kończy i prawdopodobnie nie nastąpi to zbyt szybko – póki co COVID-19 zbiera coraz większe żniwa. Co więcej, jakiś czas temu sensacją okazał się fakt, że SARS-CoV-2 zmutował.

Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube BBC
Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube BBC

Pierwszy pacjent z nową mutacją koronawirusa w Polsce

Portal Radio ZET podaje do wiadomości, iż mutacja, którą wykryto w Wielkiej Brytanii, przedostała się już do Polski. Badacze z laboratorium genXone nie mają wątpliwości.

Nowa mutacja koronawirusa została wykryta w ubiegłym tygodniu aż w 60 krajach. Teraz do listy dołącza również Polska. Środowy wieczór przyniósł nieciekawe wnioski – zarażonym jest mieszkaniec województwa małopolskiego.

„Brytyjską mutację” wykryto jeszcze w grudniu 2020 roku. Większość specjalistów sądzi, że cechuje się ona łatwiejszym rozprzestrzenianiem, jednakże nie sprawia, że chory gorzej przechodzi zarażenie, nie odnotowano także wyższej śmiertelności. Póki co jednak badacze mówią wprost – trzeba przeprowadzić dalsze badania, gdyż nie można niczego orzec z całą pewnością.

Maseczki ochronne. Źródło: Youtube tvnpl
Maseczki ochronne. Źródło: Youtube tvnpl

Opinia publiczna zastanawia się, czy coraz to nowsze mutacje COVID-19 będą odporne na szczepionki – te, które są już na rynku, oraz te dopiero opracowywane. Według komunikatu Pfizera jego szczepienie działa także w przypadku koronawirusa N501Y. Póki co nie wiadomo jednak, jak wpływa na nią mutacja E484K.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: KSIĄŻĘ WILLIAM MUSIAŁ UCIEKAĆ PRZED POLICYJNYM PSEM, A KRÓLOWA ELŻBIETA ZNALAZŁA SIĘ NA CELOWNIKU STRAŻNIKA. CO SIĘ WYDARZYŁO NA KRÓLEWSKIM DWORZE

O tym się mówi w Polsce: ZMIANA PLANU SZCZEPIEŃ. MARLENA MALĄG, MICHAŁ DWORCZYK I PROF. ANDRZEJ HORBAN PRZEDSTAWILI NOWE FAKTY NA KONFERENCJI DOTYCZĄCEJ KORONAWIRUSA

O tym się mówi na świecie: WŁADIMIR PUTIN MA POWAŻNE PROBLEMY ZDROWOTNE? JUŻ WSZYSTKO JASNE. NAGRANIE PREZYDENTA ROSJI ROZWIEWA WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI

Z życia gwiazd: DRUZGOCĄCA WIADOMOŚĆ. ŚWIAT POLSKIEJ MUZYKI LEGŁ W GRUZACH. ODESZŁA JEDNA Z LEGEND, LIDER KULTOWEGO ZESPOŁU POŻEGNAŁ SIĘ Z ŻYCIEM