Szczepienie na koronawirusa zdecydowanie stało się tematem numer jeden na początku 2021 roku. Niezliczona ilość osób nie może doczekać się powrotu do normalności, a wspomniane vademecum na COVID-19 zdaje się być drogą ku codzienności, którą znamy sprzed pandemii.

Afera wokół szczepienia się gwiazd poza kolejnością jeszcze nagłośniła sprawę panaceum na koronawirusa. Coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać, jak realnie wyglądają procedury i jakie są terminy. Kiedy możemy się zaszczepić? Kto może przyjść poza kolejnością?

Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube Dziennik Wschodni
Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube Dziennik Wschodni

Szczepienie na koronawirusa – ważne informacje

Portal ABC Zdrowie przypomina, że od 15 stycznia można zapisać się na szczepienie przeciw koronawirusowi. Jednak Narodowy Program Szczepień wciąż pełen jest niesprecyzowanych, niejasnych sygnałów.

Zacznijmy od początku. Rejestracja, której można dokonać telefonicznie, elektronicznie bądź osobiście, w punkcie szczepień, obowiązuje od 15 stycznia. Jest ona czym innym niż e-zapisy. Zarejestrować mogą się osoby powyżej 80. roku życia, od razu umawiając się na konkretny termin szczepień. Następnie przyjdzie kolej na osoby powyżej 70 roku życia – te będą mogły się zarejestrować od 22 stycznia.

Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube Dziennik Wschodni
Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube Dziennik Wschodni

Z kolei zapisy, czyli „zgłoszenie” internetowe, to deklaracja, dzięki której zostaniemy powiadomieni, gdy zacznie się rejestracja na szczepienia dla naszej grupy. Wtedy to otrzymamy e-skierowanie na maila i będziemy mogli umówić się na dany termin.

Optymistyczne prognozy mówią, że szczepienia w grupie 18-69 lat zaczną się najszybciej pod koniec 2021 roku i prawdopodobnie będą odbywać się według wieku – od najstarszych do najmłodszych.

Poza kolejką zaszczepią się prokuratorzy, mundurowi, nauczyciele. Zakład pracy powinien zebrać i przesłać do NFZ-u deklaracje, a później pracownicy otrzymają e-skierowania.

Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube Dziennik Wschodni
Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube Dziennik Wschodni

Poza kolejnością można zaszczepić się w przypadku przynależności do grup ryzyka. Jak to zrobić? Należy zgłosić się do lekarza POZ po e-skierowanie, przedstawiając wyniki badań czy informacje o historii przebiegu.

Co z terminami? Okazuje się, że przez opóźnienia i przestoje szczepień nie otrzymali jeszcze nawet wszyscy z „Grupy 0”, m.in. lekarze. Wciąż nie wiadomo, jakie będą realne terminy szczepionek.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI NIE MOŻE SIĘ POGODZIĆ Z LOSEM. DONIESIENIA O OLI KWAŚNIEWSKIEJ BYŁY PRAWDZIWE. BYŁY PREZYDENT JEST NIEPOCIESZONY

O tym się mówi w Polsce: W ŚRODKU MSZY NA MÓWNICY POJAWIŁ SIĘ JAROSŁAW KACZYŃSKI. WYSTĄPIENIE POLITYKA WZBUDZIŁO WIELE KONTROWERSJI. O CO CHODZI

O tym się mówi na świecie: BYŁA ŻONA PIOTRA ŻYŁY SKOMENTOWAŁA WPIS MACIEJA KURZAJEWSKIEGO. INTERNAUCI WRĘCZ NIE MOGĄ POWSTRZYMAĆ SIĘ ZE ŚMIECHU. UWAŻAJĄ, ŻE TO PRZESADA

Z życia gwiazd: POLICYJNA KONTROLA W RESTAURACJI MAGDY GESSLER. MIEJSCE FUNKCJONUJE NIEZGODNIE Z PRAWEM. WYCIEKŁO WIDEO Z INTERWENCJI