2021 rok przyniesie sporo zmian dla emerytów. W tym roku zmienią się zasady – mowa nie tylko o waloryzacji, ale także trzynastych oraz czternastych emeryturach. Kiedy zostaną wypłacone i jakie to kwoty? Co z waloryzacją?

Portal Super Express przedstawił fakty. Co wiemy na temat świadczeń dla seniorów?

Waloryzacja emerytur, trzynastki, czternastki – ważne informacje

Pierwsza kwestia to waloryzacja emerytur. Póki co mówiło się o tym, iż wyniesie ona 3,84%. Na chwilę obecną pojawiły się pierwsze informacje, jakoby miała być nieco wyższa, jednak ostateczną kwotę poznamy w marcu, gdy naliczą się kwoty. Warto pamiętać, że jej minimalna wartość to 50 zł brutto ze względu na charakter kwotowo-procentowy.

ZUS. Źródło: Youtube Joanna Sztymelska
ZUS. Źródło: Youtube Joanna Sztymelska

Kolejne są tzw. trzynastki. Każdemu emerytowi przysługiwać będzie dodatkowe świadczenie w wysokości minimalnej emerytury. Program Emerytura plus zakłada wypłaty jeszcze przed wakacjami.

Następną kwestią są czternaste emerytury, które to – jak podkreśla minister rodziny Marlena Maląg – zostaną wypłacone jeszcze w tym roku, dokładniej mówiąc: w listopadzie, o ile trwające prace w Sejmie zakończą się poparciem większości sejmowej dla projektu.

Jak nadmienia Marlena Maląg, czternastki będą wypłacane w grudniu 2021 „w wyjątkowych sytuacjach”, tzn. w przypadku zasiłków oraz świadczeń przedemerytalnych, a także w styczniu 2022 – jeśli ich beneficjenci otrzymują świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników raz na kwartał.

Prace Sejmu nad ustawą dotyczącą czternastek będą przeprowadzone już 19 stycznia 2021 roku. Dodatkowe pieniądze w wysokości minimalnej emerytury mają przysługiwać osoby dostające poniżej 2900 zł brutto, a w przypadku wyższych świadczeń zastosowanie znajdzie zasada „złotówka za złotówkę”.

ZUS. Źródło: Youtube Joanna Sztymelska
ZUS. Źródło: Youtube Joanna Sztymelska

Szacunki pokazują, że na czternastki może liczyć aż 9,1 mln Polaków, z czego 7,9 mln z nich dostanie pełną wysokość dodatku. W budżecie na 2021 rok przewidziano, że na cel ten przeznaczone zostanie ok. 11,4 mld zł.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: PROGRAM IZABELI JANACHOWSKIEJ POWRACA. FANI PRZYGOTOWAŃ ŚLUBNYCH PONOWNIE BĘDĄ MOGLI OGLĄDAĆ TE EMOCJONUJĄCE CHWILE W TELEWIZJI

O tym się mówi w Polsce: KRYSTYNA PAWŁOWICZ SKOMENTOWAŁA DZIAŁANIA WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. CZY TYM RAZEM PRZESADZIŁA? JERZY OWSIAK JEST KOMPLETNIE ZASKOCZONY

O tym się mówi na świecie: NIEOCZEKIWANA DECYZJA DONALDA TRUMPA. TAKIEGO OBROTU SPRAW NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. CO ZROBIŁ ZNANY MILIARDER

Z życia gwiazd: BYŁA ŻONA PIOTRA ŻYŁY SKOMENTOWAŁA WPIS MACIEJA KURZAJEWSKIEGO. INTERNAUCI WRĘCZ NIE MOGĄ POWSTRZYMAĆ SIĘ ZE ŚMIECHU. UWAŻAJĄ, ŻE TO PRZESADA