Coraz większe grono osób interesuje się składami tego, co kupuje i spożywa. W sklepach często można spotkać świadomych konsumentów, którzy analizują etykiety produktów przed ich kupnem.

Szczególnie zauważa się uświadamianie społeczeństwa w kwestiach żywienia. Niektórzy bacznie studiują składy artykułów, które wybierają, a także ich wartości odżywcze. Już teraz na etykietach pojawiają się nowe symbole. Co oznaczają?

Co znaczą nowe symbole na etykietach żywności?

Portal Fakt zwraca uwagę, iż jest to tzw. Nutri-Score. Wprowadzony system polega na określeniu wartości odżywczej danego produktu przy użyciu liter A-E. Dzięki temu konsumenci będą wiedzieli, czy mają do czynienia ze zdrowym produktem i jak często należy go jeść.

Sklep, zakupy. Źródło: Youtube SWR Landesschau Rheinland-Pfalz
Sklep, zakupy. Źródło: Youtube SWR Landesschau Rheinland-Pfalz

Pojawienie się Nutri-Score to skutek zaleceń Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia, a także m.in. Federację Konsumentów oraz Instytutu Matki i Dziecka. I choć produkty sprzedawane na polskim rynku wcale nie muszą być oznaczone z wykorzystaniem wspomnianego systemu, producenci coraz częściej z niego korzystają.

Z Nutri-Score możemy spotkać się także m.in. we Francji, Hiszpanii, Austrii, Niemczech, Holandii, Belgii czy Szwajcarii i Portugalii. Część krajów jest jednak przeciwna nowym oznaczeniom, tę stronę zajęły m.in. Włochy.

Nowy system ma ułatwić konsumentom wybór produktu bez konieczności pełnej analizy jego składu i jego wartości odżywczych krok po kroku – dla przeciętnego klienta wystarczy informacja z literą od A do E.

Produkty z literą A na ciemnozielonym tle oznaczać będą, że należy je spożywać często, gdyż ich wartość odżywcza jest wysoka, zaś te z E – są najbardziej ubogie w składniki odżywcze i lepiej je ograniczać.

Nutri-score. Źródło: Youtube SWR Landesschau Rheinland-Pfalz
Nutri-score. Źródło: Youtube SWR Landesschau Rheinland-Pfalz

Oznaczeń Nutri-Score nie znajdziemy przy nieprzetworzonej żywności, czyli np. przyprawach, kawie i herbacie, świeżych warzywach i owocach oraz surowym mięsie.

Pierwszy koncern, który wprowadził Nutri-Score, to Danone, jednak już teraz część produktów marek własnych sieci m.in. Auchan, Carrefour, Kaufland czy Aldi również zawiera nowe oznaczenia, co więcej, sklepy obiecują wprowadzenie symboli przy kolejnych artykułach.

Co o tym sądzicie?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: CZY 2021 ROK BĘDZIE JESZCZE GORSZY NIŻ 2020? KRZYSZTOF JACKOWSKI MIAŁ NIEPOKOJĄCĄ WIZJĘ. OSTRZEGA PRZED RAKIETĄ. CZY POWINNIŚMY SIĘ MARTWIĆ

O tym się mówi w Polsce: JADWIGA EMILEWICZ ZŁAMAŁA OBOSTRZENIA I ZABRAŁA RODZINĘ NA NARTY. BYŁA WICEPREMIER TŁUMACZY SIĘ Z WYJAZDU. WYDAŁA OŚWIADCZENIE W TEJ SPRAWIE

O tym się mówi na świecie: KSIĄŻĘ HARRY JEDNAK NIE SPOTKA SIĘ Z KRÓLOWĄ ELŻBIETĄ II. CZY W RODZINIE KRÓLEWSKIEJ DOSZŁO DO KOLEJNYCH KŁÓTNI? NOWE FAKTY

Z życia gwiazd: JAK WYGLĄDA DOM MAŁGORZATY KOŻUCHOWSKIEJ? GWIAZDA PŁAWI SIĘ W LUKSUSACH. MA NIESAMOWITE WNĘTRZA, ZDJĘCIA SĄ ZACHWYCAJĄCE