Pandemia koronawirusa i tematy z nią związane budzą ogromne emocje już od długich miesięcy. Na początku same wzmianki o COVID-19 brzmiały niezwykle groźnie, teraz zaś coraz więcej osób podchodzi do nich z większą rezerwą i mniejszym strachem.

Nie zmienia to faktu, że należy zachować ostrożność, warto również wiedzieć, jak wygląda sytuacja w kraju. Najlepszym źródłem informacji są specjaliści, a do nich z pewnością można zaliczyć prof. Krzysztofa Simona. Portal Gazeta przytacza słowa, które mówił na temat pandemii koronawirusa. Jak skomentował obecną sytuację w Polsce?

Prof. Krzysztof Simon. Źródło: Youtube Rzeczpospolita TV
Prof. Krzysztof Simon. Źródło: Youtube Rzeczpospolita TV

Prof. Krzysztof Simon szczerze o sytuacji epidemiologicznej

Prof. Krzysztof Simon udzielił wywiadu, podczas którego pytano go, co uważa o tym, co obecnie dzieje się w kraju. Przypomnijmy – dziennie odnotowuje się po kilka tysięcy zarażeń potwierdzonych testami, a minister zdrowia Adam Niedzielski zadeklarował na wczorajszej konferencji, że sytuacja jest stabilna.

Wirusolog postanowił skomentować te słowa. Jak mówi, ciężko jest polemizować z wygłoszoną przez szefa resortu zdrowia opinią, jednak nie należy zapominać, że „epidemia jest, była i będzie”, a także, że zatacza ona coraz szersze kręgi.

Profesor Krzysztof Simon zauważył, że przewiduje się, iż po świętach Bożego Narodzenia oraz Sylwestrze nastąpi wzrost zakażeń, który może dopiero ujawnić się w testach. Będzie to dołożenie sporej liczby zarażonych do „wysokiego poziomu”. Ostrzega on, że jeśli istotnie tak będzie, służba zdrowia całkowicie straci wydolność, a skutkiem będzie „katastrofa”.

Prof. Krzysztof Simon. Źródło: Youtube Super Express
Prof. Krzysztof Simon. Źródło: Youtube Super Express

Dodał także, że gdy wprowadzano narodową kwarantannę, popierał on te działania. Nie umie ocenić, czy sprawiło to, że służba zdrowia ma większą wydolność, jednak z pewnością jest mniej przypadków niż byłoby, gdyby nie lockdown. Podkreśla, że jego zasługą jest, że nie doszło jeszcze do załamania systemu opieki i że gdyby go nie wprowadzono, najpewniej „już byśmy się wyłożyli”.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: MARZENA KIPIEL-SZTUKA ZNALAZŁA SIĘ W CIĘŻKIM POŁOŻENIU. Z POMOCĄ PRZYSZEDŁ ANDRZEJ GRABOWSKI. SERIALOWY PARTNER PORATOWAŁ HALINKĘ Z „KIEPSKICH”

O tym się mówi w Polsce: JAROSŁAW KACZYŃSKI W PORUSZAJĄCYCH SŁOWACH POŻEGNAŁ WYBITNĄ AKTORKĘ. „WYBRAŁA DOBRO”. FANI SĄ PRZEJĘCI TYM, CO O NIEJ MÓWIŁ WICEPREMIER

O tym się mówi na świecie: KRÓLOWA ELŻBIETA ZOSTAŁA OKRADZIONA. SPRAWCA ZABRAŁ Z JEJ PAŁACU WIELE CENNYCH PRZEDMIOTÓW. TO PRAWDZIWY SKANDAL

Z życia gwiazd: ANNA LEWANDOWSKA NIE PORADZIŁA SOBIE Z TREMĄ? FATALNY BŁĄD ŻONY POPULARNEGO PIŁKARZA. WIDZOWIE NIE POZOSTAWILI NA NIEJ SUCHEJ NITKI