Jak podaje portal "Super Express" na swoich stronach poświęconych biznesowi, wyższe rachunki są skutkiem wprowadzenia tzw. "opłaty mocowej". Dla wielu z nas oznacza to podwyżki rzędu 11-12 proc. Praktycznie wszystkie gospodarstwa domowe odczują podwyżkę, która będzie porównywalna z zapłaceniem trzynastego rachunku.

Od stycznia czekają nas podwyżki prądu

Od 1 stycznia podwyżki cen energii elektrycznej staną się faktem, po tym jak w życie wejdzie opłata mocowa. "Super Exress" wskazuje, że dla statystycznego jednoosobowego gospodarstwa domowego oznacza to podwyżę rzędu 53,76 zł, dla gospodarst dwuosobowych to koszt 89,64 zł, a dla czterosobowej rodziny nawet 125,52 zł.

W przypadku przedsiębiorców wysokość rachunku za energię elektryczną uzależniona będzie od energii pobranej w dni robocze w godzinach od 7 do 21. Opłata mocowa w ich przypadku będzie wynosiła 0,0762 zł za każdą kWh.

Przykładowy rachunek za prąd/ YouTube @Tauron
Przykładowy rachunek za prąd/ YouTube @Tauron
Przykładowy rachunek za prąd/ YouTube @Tauron

W przypadku odbiorców indywidualnych prezes URE zapowiedział opłatę miesięczną. I tak w przypadku gospodarstw notujących zużycie poniżej 500 kWh opłata wyniesie 1,87 zł miesięcznie, dla poboru w przedziale od 500 do 1200 kWh opłata mocowa to 4,48 zł w skali miesiąca; zużycie w granicach od 1200 do 2800 kWh to dodatkowe 7,47 zł co miesiąc. W przypadku zużycia przekraczającego 2800 kWh opłata mocowa wyniesie 10,46 miesięcznie.

Przypomnijmy, opłata mocowa została wprowadzona ustawą z 8 grudnia 2017 roku o rynku mocy, jednak konieczność przygotowania infrastruktury sprawiła, że nowa danina wejdzie w życie od stycznia 2021 roku.

Przykładowy rachunek za prąd/ YouTube @Tauron
Przykładowy rachunek za prąd/ YouTube @Tauron
Przykładowy rachunek za prąd/ YouTube @Tauron

Jak oceniacie wprowadzenie opłaty mocowej?

To też może cię zainteresować: Przelew zamiast kolędy? Głos w sprawie zabrał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Polacy zaskoczeni najnowszymi informacjami ze strony rządu. Do kiedy obostrzenia? W radiu minister zdrowia zdradził wszystko w programie na żywo

O tym się mówi: Ilu dni wolnych od pracy możemy spodziewać się w 2021 roku? Pracownicy mogą liczyć na dobre wieści. Już wiadomo, kiedy wypadną dni wolne