Jak podaje portal "Pikio", rzecznik Konferencji Episopatu Polski (KEP), ksiądz Lesze Gęsiak w programie "Newsroom" był pytany o ontrowersje wokół tegorocznych wizyt duszpasterskich, popularnie nazywanych "kolędom". Jedną z nich jest złożenie ofiary w formie przlewu bankowego.

"Kolęda" inne niż wszystkie

Epidemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie aspekty naszego życia, wymuszając zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Zmiany nie ominęły również tradycyjnych wizyt duszpasterskich. Wiele parafii dostosowało się do zaleceń KEP i zrezygnowało z wizyt duszpasterskich, organizując specjalne nabożeństwa lub przekładając je na później.

Wielu wiernych obawiając się możliwości zakażenia koronawirusem, przyjęła informację o rezygnacji z kolędy z wyraźną ulgą. Zastanawiają się jednak, w jaki sposób w tych nowych okolicznościach mogliby przekazać datek na kościół. Cóż, wielu kapłanów wykazało się w tej materii wyjątkową pomysłowością.

"Kolęda"/ YouTube @BERNARDYNI
"Kolęda"/ YouTube @BERNARDYNI
Kolęda/ YouTube @BERNARDYNI

Ksiądz z parafii Znalezienia Krzyża Świętego pod Oławą wysłał wiernym koperty z umieszczonym w środku zaproszeniem na uroczyste nabożeństwo. Dołaczył do tego również kartki z cytatem z Pisma Świętego oraz wypełnione blankiety do przelewu.

Duchowny z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym koło Świdnicy przekazał wiernym list z informacją o kolędzie oraz dwoma kopertami. Jedna z nich miała posłużyć na "ofiarę kolędową", druga zaś na "prace budowlane". Co na to rzecznik KEP?

Jak się okazuje ks. Gęsiak nie widzi w takim zachowaniu niczego niewłaściwego. Kościół bowiem dopuszcza wspieranie Kościoła przez parafian własnie w formie przelewu bankowego. Podkreślił, że epidemia odbiła się także na sytuacji finansowej kościołów, które nadal należy ogrzewać i oświetlać pomimo mniejszej ilości wiernych.

Wpłatomat w kościele/ YouTube @Telewizja Discobit TV

Popieracie takie stanowisko KEP?

To też mże cię zainteresować: To, co zrobił papież Franciszek wywołało ogromne oburzenie! Brazylijska modelka jest jednak bardzo wdzięczna duchownemu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czy i kiedy pojawi się nowa, kolejna szczepionka? Jeden z ekspertów Rady Ministrów zna odpowiedź. Pojawiła się nawet konkretna data

O tym się mówi: W Sylwestra możemy dostać mandat? Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnia, jakie prawa ma policja i czemu mają służyć obostrzenia