Rok 2020 z pewnością zapisze się na kartach historii jako jeden z cięższych okresów. Pandemia koronawirusa całkiem zmieniła naszą rzeczywistość – nikt nawet nie przypuszczał, że codzienność będzie wyglądała tak, jak obecnie, a gdyby w zeszłym roku powiedziano nam, że nastąpi lockdown, a z domów będziemy wychodzić tylko w maseczkach, z pewnością nikt by nie uwierzył.

COVID-19 to jeden z czynników, który przyczynił się do wyższej liczby zgonów w Polsce. Ponadto służba zdrowia będąca już na skraju wydolności często nie jest w stanie pomóc wielu osobom, które cierpią na inne dolegliwości, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w tych smutnych statystykach.

Świeca, śmierć. Źródło: Youtube Vicki Davis
Świeca, śmierć. Źródło: Youtube Vicki Davis

Rekordowa liczba zgonów w Polsce

Super Express zauważa, że w 2020 roku jak dotąd zmarło ponad 461 tysięcy Polaków. To dane bardzo smutne, szczególnie, że w 2019 roku liczba ta była niższa o 60 tysięcy.

Jak wyliczyli dziennikarze „Wyborczej”, jest to średnio 12 zmarłych na 1000 osób w Polsce. To smutny rekord ostatnich lat. W dużej mierze przyczynił się do niego koronawirus, który przyniósł ponad 27 tysięcy ofiar z chorobami współistniejącymi lub zmarłych przez COVID-19.

Co więcej, są to także osoby, które ze względu na pandemię nie mogły zasięgnąć pomocy specjalistów, diagnoz, wdrożyć leczenia. Winą obarcza się w dużej mierze niewydolną służbę zdrowia.

Koronawirus. Screen: YouTube
Koronawirus. Screen: YouTube
Koronawirus. Screen: YouTube

Okazuje się, że tylko raz od czasu zakończenia II wojny światowej w Polsce odnotowano wskaźnik zgonów na obecnym poziomie – był to 1951 rok. Dane na 2020 rok są zatem smutnym rekordem – od niemal 70 lat nie zdarzyło się, by zmarło aż tylu Polaków.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: WIELBICIELI "SANATORIUM MIŁOŚCI" CZEKA SEZON PEŁEN EMOCJI. NIE ZABRAKNIE WZRUSZEŃ I MIŁOŚCI. ZWIASTUN TRZECIEJ EDYCJI PROGRAMU ZDRADZA WIELE

O tym się mówi w Polsce: WICEMINISTER ZDROWIA WALDEMAR KRASKA WYJAWIŁ PRAWDĘ DOTYCZĄCĄ SENIORÓW. NA CO POWINNY BYĆ PRZYGOTOWANE OSOBY PO 60. ROKU ŻYCIA

O tym się mówi na świecie: ŻONA DONALDA TRUMPA POCHWALIŁA SIĘ UDEKOROWANYM ŚWIĄTECZNIE DOMEM. DEKORACJE NA BOGATO I KILKADZIESIĄT CHOINEK ROBIĄ WRAŻENIE [ZDJĘCIA]

Z życia gwiazd: MEGHAN MARKLE POWAŻNIE POKŁÓCIŁA SIĘ Z HARRYM W TRAKCIE ŚWIĄT? ZAGRANICZNE MEDIA NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI. WIADOMO, O CO POSZŁO MAŁŻONKOM