Wielu seniorów decyduje się na dorabianie do emerytury, czasami z potrzeb czysto finansowych, a niekiedy ze względu na chęć pozostania aktywnymi zawodowo. To właśnie na te osoby, które wciąż pracują, czekają dobre nowiny.

Spore zmiany dla emerytów

Portal Radio ZET podaje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na zmiany dotyczące emerytur, a ściślej mówiąc – dorabiania do swoich świadczeń.

Warto przypomnieć, że dorabiający seniorzy mogą dostać niższe emerytury lub czasem nie dostać ich wcale. Wszystko zależy od kwot, które otrzymują.

Emerytura 2021/screen Youtube
Emerytura 2021/screen Youtube

Od 1 grudnia warunki dla emerytów zmieniają się – te już aktualne są korzystniejsze. Emerytura będzie pomniejszona w przypadku, gdy osoba pobierająca świadczenie zarabiać będzie więcej niż 3618,30 zł; kwota ta to 70% średniej pensji krajowej.

Wprowadzenie nowej maksymalnej kwoty, przy której emerytura nie zostaje pomniejszona, z pewnością ucieszy wielu seniorów, tym bardziej, że kwota ta jest o ponad 100 złotych wyższa niż dotychczas.

Zwiększono także limit, powyżej którego emeryci nie dostaną świadczeń – teraz jest to już nie 6531,90 zł, a 6719,70 zł. Jest to 130% średniej pensji krajowej.

ZUS wprowadza zmiany w limitach co kwartał. Jest to zależne od średniej pensji krajowej. Zasada limitów w dorabianiu dla pensji obowiązuje wcześniejszych emerytów, którzy jeszcze nie mają wieku emerytalnego, oraz części rencistów.

Emeryt. Źródło: Youtube
Emeryt. Źródło: Youtube

Przypomnijmy – kobiety powyżej 60. roku życia i mężczyźni powyżej 65. roku życia nie muszą martwić się o limity – swoją emeryturę i tak dostaną w pełnej kwocie.

To też może cię zainteresować: WARSZAWA: ZASKAKUJĄCA DECYZJA W JEDNYM ZE STOŁECZNYCH SZPITALI. Z DNIA NA DZIEŃ ZAMKNIĘTO PORADNIĘ, PACJENCI NIE MAJĄ DOSTĘPU DO OPIEKI I LEKARSTW

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY! RZĄD ZAPOWIADA KONTROLE SKLEPÓW ORAZ GALERII HANDLOWYCH. PRZEDSIĘBIORCY MUSZĄ LICZYĆ SIĘ Z POWAŻNYMI KARAMI

O tym się mówi w Polsce: MASOWE KONTROLE URZĘDÓW SKARBOWYCH JUŻ RUSZYŁY. SKARBÓWKA ZAJMUJE WIELE KONT BANKOWYCH. TRZEBA SIĘ PRZYGOTOWAĆ, BO ŚRODKI MOŻNA ZABLOKOWAĆ NA DŁUGO

O tym się mówi na świecie: KONIEC SPORU MIĘDZY MEGHAN I KATE. ŻONY DWÓCH BRACI W KOŃCU SIĘ POGODZIŁY. PRZYCZYNĄ TRUDNE DOŚWIADCZENIA

Z życia gwiazd: MONIKA ZAMACHOWSKA MÓWI WPROST, CO MYŚLI NA TEMAT TŁUMÓW W GALERIACH HANDLOWYCH. INTERNAUCI DZIWIĄ SIĘ JEJ SŁOWOM. FANKA ZARZUCIŁA JEJ HIPOKRYZJĘ