W zwiazku z wprowadzeniem nauki zdalnej w polskich szkołach, rząd przywrócił także wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. O pieniądze mogli wnioskować rodzice, których dzieci chodziły wcześniej do żłobka lub klubiku dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, a których to placówek działanie zostało zawieszone w związku z pandemią koronawirusa. Co prawda przedszkoli i żlobków nie obejmuje nauka zdalna, jednak są sytuacje, w których część najmłodszych dzieci także ma zajęcia online.

Źródło: screen Youtube NaTemat
Źródło: screen Youtube NaTemat

Zasiłek opiekuńczy, który został wprowadzony dodatkowo, przysługuje rodzicom dzieci do lat 8. oraz starszym, w przypadku odpowiedniego orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Taki dodatkowy zasiłek wypłacany jest rodzicom objętym ubezpieczeniem. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności dotyczy dzieci do lat 16., przy znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności można liczyć na zasiłek do ukończenia przez dziecko 18 r.ż., a wprzypadku osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, zasiłek przysługuje do 24 roku życia.

Prawo do wspomnianego zasiłku mają również rodzice bądź opiekunowie niepełnosprawnych osób pełnoletnich, jeśli przez COVID-19 muszą zrezygnować z pracy, by zająć się osobą niepełnosprawną na czas zamknięcia placówki, do której ta uczęszczała dotychczas. To samo świadczenie przysługuje w przypadku, jeśli jednostka nadal działa, ale na przykład musi ograniczyć liczbę podopiecznych.

Przedszkole w Gorlicach
Przedszkole w Gorlicach
Przedszkole w Gorlicach

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki do swojego płatnika składek (a więc pracodawcy lub zleceniodawcy). W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność należy złożyć oświadczenie ZUS, na szczęście można to zrobić online, za pomocą PUE. Jeśli rodzic jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, zyska prawo do zasiłku bez okresu wyczekiwania- podpowiada portal RDC.

Zasilek miał być wypłacany do 29. listopada, jednak ze względu na przedłużenie nauki zdalnej w szkołach, zasiłek ten będzie można odbierać do 24. grudnia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie specjalne, przyznawane w odpowiedzi na potrzeby opiekunów w dobie pandemii. Nie jest on wliczany do 60-dniowego limitu zasiłku opiekuńczego, z którego można skorzystać w każdym roku kalendarzowym na ogólnych zasadach.

"Życie" przypomina: Eurowizja Junior 2003 rok. Była pierwszą reprezentantką Polski. Jak Kasia Żórawik poradziła sobie z promocją bez Facebooka i co robi dzisiaj

O tym pisaliśmy ostatnio: Sejm podjął ważną decyzję w sprawie niedzieli 6. grudnia. Czy w mikołajki zrobimy zakupy

To może Cię zainteresować: Nowa tablica pamiątkowa w Warszawie. Dotyczy ważnego wydarzenia. O co chodzi