Zapadła decyzja dotycząca tzw. „ustawy covidowej”. To ważne – zawarte są w niej istotne zapisy dotyczące dalszych działań w kwestii pandemii.

Co przewiduje „ustawa covidowa”?

Jak informuje portal WP, głosowanie Sejmu odbyło się we wtorek nocą – chwilę przed północą. Zdecydowano się na uwzględnienie części poprawek Senatu. Co zmieni wspomniana ustawa?

Przede wszystkim – „ustawa covidowa” w rzeczywistości jest pakietem ustaw, którego zadaniem jest usprawnienie działań służby zdrowia podczas pandemii.

Dotychczas najbardziej dyskusyjny wydawał się zapis „o dobrym Samarytaninie”, który mówił o zniesieniu odpowiedzialności karnej wobec lekarzy, którym zdarzy się błąd medyczny podczas leczenia zarażonych COVID-19.

Sejm wprowadza zmiany! / YouTube:  Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Sejm wprowadza zmiany! / YouTube: Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Wprowadzone zmiany mają także stawiać lekarzom niższych wymagań, tak, by móc zaangażować do pracy więcej medyków, a także nie stawiać przeszkód tym, którzy chcą pomóc w walce z pandemią.

Jednak mimo to wymagań nie będzie w stanie spełnić każdy z nas. Co się zmieni? Otóż medycy, którzy mają kwalifikacje zdobyte poza Unią Europejską, nie będą mieli obowiązku nostryfikacji swojego dyplomu. Nadal jednak będzie się wymagało trzyletniego doświadczenia w specjalizacji, dyplomu znajomości j. polskiego i opinii konsultanta krajowego.

Co więcej, lekarzom będą pomagać również studenci medycyny. Po poprawce Senatu każdemu, kto walczy z COVID-19, nie tylko lekarzom, przysługiwać będzie także zasiłek – 100% wynagrodzenia.

Sejm odrzucił jednak poprawkę Senatu, która mówiła o utworzeniu funduszu celowego na testy na koronawirusa.

To też może cię zainteresować: SŁUŻBY SANITARNE WYKRYŁY NOWE OGNISKO KORONAWIRUSA W POLSCE. CHODZI O SENIORÓW, NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA MEDIÓW, TRZEBA BYŁO INTERWENIOWAĆ NATYCHMIAST

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: W ŻYCIU MARTY KACZYŃSKIEJ JUŻ NIEBAWEM ZAJDĄ POWAŻNE ZMIANY. TĘ DECYZJĘ ODWLEKAŁA JUŻ BARDZO DŁUGO. O CO DOKŁADNIE CHODZI

O tym się mówi w Polsce: JAKIE JEST STANOWISKO ANDRZEJA DUDY NA TEMAT OSTATNIEJ DECYZJI TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO? REAKCJA PREZYDENTA NIE JEST DO KOŃCA JASNA

O tym się mówi na świecie: WATYKAN WYDAŁ OFICJALNE OŚWIADCZENIE W SPRAWIE BOŻEGO NARODZENIA. O CO CHODZI

Z życia gwiazd: BEATA KOZIDRAK ZABRAŁA GŁOS. POSYPAŁY SIĘ SŁOWA WDZIĘCZNOŚCI. EMOCJONALNE WYZNANIE GWIAZDY ZACHWYCIŁO JEJ FANÓW