Od czwartku wiemy, jakie nowe nakazy i zakazy w związku z epidemią koronawirusa szykuje dla Polaków rząd. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali je na konferencji.

Nowe nakazy i zakazy wejdą w życie w sobotę i w poniedziałek. Dodatkowo, do mediów trafiły nowe informacje. Okazuje się, że w nocy podjęto ostateczną decyzję dotyczącą ograniczeń, jakie zostaną nałożone na Polaków. Wśród nich jest zakaz konsolacji w strefach czerwonych.

Rząd postanowił wdrożyć nowe zasady na czas pandemii

Niezwykle ważne informacje dla Polaków. Już dziś w życie wejdzie wiele nowych zakazów i restrykcji w związku z pandemią.

Pandemia. Źródło: tech.wp.pl
Pandemia. Źródło: tech.wp.pl
Pandemia. Źródło: tech.wp.pl

Okazuje się, że w całej Polsce od soboty lokale gastronomiczne będą czynne od 6 do 21, a zajęty może być tylko co drugi stolik. Po 21 posiłki wydaje się na wynos.

Nastąpiło również ograniczenie liczby miejsc w transporcie publicznym – do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. ogółu.

Podczas mszy i uroczystości religijnych nie może być więcej niż jedna osoba na 4 mkw, a w zgromadzeniach publicznych może wziąć udział tylko 35 osób. Nauczanie hybrydowe wchodzi do szkół ponadpodstawowych i na uczelnie, a podczas wydarzeń kulturalnych może być zajętych tylko 25 proc. miejsc.

Wielu Polaków nie wie czym jest konsolacja

Dodatkowo, zawiesza się działalność basenów, aquaparków i siłowni, a na weselach nie może być więcej niż 20 osób i to bez zabaw z tańcami.

Ślub a koronawirus. Źródło: radiozet.pl
Ślub a koronawirus. Źródło: radiozet.pl
Ślub a koronawirus. Źródło: radiozet.pl

Ponadto Premier Mateusz Morawiecki wymienił, że w strefach czerwoncyh od 17 października obejmuje nas także „zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje”. Nie wszyscy Polacy wiedzieli jednak, czym są wspomniane przez premiera konsolacje.

Okazuje się, że jest to starodawna nazwa stypy, czyli poczęstunku dla uczestników pogrzebu. Samo słowo konsolacja pochodzi z języka łacińskiego. "Consolatio" oznacza ulgę lub pociechę.

Reasumując, w strefie czerwonej zakazano wszelkich imprez okolicznościowych, w tym wesel, komunii i styp, w sklepach może robić zakupy jednocześnie 5 osób na kasę, w kościołach maksymalnie jedna osoba na 7 mkw, a szkołach i na uczelniach obowiązuje nauczanie zdalne.

To również może Cię zainteresować: MEDIA OBIEGŁA NIEPOKOJĄCA INFORMACJA.JAROSŁAW PINKACH W "RADIU ZET" O NOWYCH RESTRYKCJACH: "TO POWINNO BYĆ WPROWADZONE W MIARĘ SZYBKO"

Portal „Życie” pisał również o: CHCIELI WYNIEŚĆ KILKADZIESIĄT KILOGRAMÓW GRZYBÓW Z LASU, ZAREAGOWAŁA STRAŻ LEŚNA! PIĘKNE BOROWIKI SKONFISKOWANE, GRZYBIARZE ODPOWIEDZĄ ZA SWÓJ CZYN

Jak informował również portal „Życie”: TRAUMATYCZNA HISTORIA KOBIETA UGRYZIONEJ PRZEZ ROBAKA W TRAKCIE PRAC OGRODOWYCH. W KILKANAŚCIE GODZIN PO POWROCIE DO DOMU TRAFIŁA NA STÓŁ OPERACYJNY