W ostatnim czasie pandemia koronawirusa sprawia, że Polacy żyją w niepewności – nie dość, że cały czas obowiązują pewne obostrzenia, to sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i ciężko jest coś zaplanować.

Teraz minister zdrowia, Adam Niedzielski, postanowił rozwiać nieco wątpliwości. Portal Radio ZET zebrał odpowiedzi ministra na najważniejsze pytania. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Minister zdrowia o koronawirusie

Adam Niedzielski wyjaśnia, że pandemia na pewno się nie kończył. Twierdzi jednak, że obecnie sytuacja w Polsce „ustabilizowała się”, a wprowadzane na konkretnych obszarach obostrzenia zdają egzamin.

Koronawirus. Źródło: Youtube
Koronawirus. Źródło: Youtube
Koronawirus. Źródło: Youtube

- Robimy też bardziej celowane testy – wykonujemy głównie u osób objawowych, stąd jest ich trochę mniej – ujawnił minister zdrowia.

Od teraz wszyscy, którzy kończą kwarantannę i izolację, nie muszą czekać na testy na obecność COVID-19. Jest to jednak spowodowane nie tym, by nie wykazywać zbyt wielu zarażeń, a tym, by można było zbadać osoby skierowane przez lekarzy rodzinnych.

- Chociaż nawet przy 23 tys. testach dziennie mieliśmy ostatnio tylko 400 zakażonych. To rzeczywiście oznacza, że maleje wskaźnik pozytywnych wyników – jest więcej podejrzeń, które się nie potwierdzają. Wszystko zależy od tego, jak zakażają dzieci – tłumaczy szef resortu zdrowia.

Zdaniem Adama Niedzielskiego jeśli osoby małoletnie będą stanowić 30% względem zarażeń wśród dorosłych, pandemia pozostanie w miarę stabilna.

- Jeśli będzie wyższy, będziemy mówić o rosnącej fali koronawirusa – tłumaczy. Co z kolei sądzi o otwarciu szkół?

- Nie ma tak i nie będzie, że wzrosty zaczną się od razu po otwarciu szkół – zapowiadał. Dodał, że Ministerstwo Zdrowia nie bierze pod uwagę możliwości zamknięcia wszystkich szkół pod koniec września.

- Moim zdaniem optymistycznie zakładając, stanie się to najwcześniej na wiosnę. Do tego pojawiły się informacje o problemach z badaniami klinicznymi szczepionki. Więc powtórzę – musimy się nauczyć żyć z wirusem – mówił na temat szczepionki na COVID-19.

Adam Niedzielski/screen YouTube
Adam Niedzielski/screen YouTube

Minister zdrowia uważa także, że w dobie pandemii maksymalna liczba 150 osób na weselu „nie jest liczbą racjonalną”.

- Obecnie rozważamy, czy zmniejszyć limit gości do 50 czy 75. Każdego tygodnia mamy zakażenia z wesel. Średnio ok. 10 proc. wyników z naszych raportów to właśnie efekt zakażeń na weselach – ujawnił.

Przypomnij sobie o… RAFAŁ TRZASKOWSKI INTERWENIOWAŁ W JEDNYM Z KLUBÓW W WARSZAWIE. "MOJE MIASTO, WEŹCIE TROSZECZKĘ POD UWAGĘ". ZASKAKUJĄCE NAGRANIE

Jak informował portal Życie: LARA GESSLER NIE JEST JEDYNĄ CÓRKĄ ZNANEJ RESTAURATORKI? CELEBRYTKA POKAZAŁA KOLEJNYCH CZŁONKÓW SWOJEJ RODZINY

Portal Życie pisał również o… MIESZKAŃCY WARSZAWY PONOWNIE ZADECYDUJĄ O INWESTYCJI, JAKA POWSTANIE Z BUDŻETU MIASTA. GŁOSOWANIE NIEBAWEM SIĘ KOŃCZY, LEPIEJ SIĘ POSPIESZYĆ