Większość z nas jest świadoma, że osób czyhających na czyjeś pieniądze jest naprawdę wiele, jednak niekiedy oszuści żerują na ludzkich emocjach na tyle skutecznie, że udaje im się dorobić.

Sprytni złodzieje szukają coraz to nowszych metod na skuteczne oszukiwanie innych. Niestety, jeśli nie zachowamy należytej czujności, możemy zostać okradzeni.

Metoda „na córkę”. Jak nie dać się okraść?

Jak relacjonuje Super Express, pewna kobieta odebrała ostatnio mrożący krew w żyłach telefon. Gdyby nie jej czujność, zaraz po nim zostałaby okradziona. Co powiedziała jej rozmówczyni?

- Mamo, to ja, Wanda. Zabiłam kogoś w wypadku. Proszę, pomóż mi. Są potrzebne pieniądze, żebym nie poszła siedzieć – mówiła kobieta po drugiej stronie słuchawki. Po chwili przekazała telefon „policjantce”.

Nowy sposób oszustów. Źródło: policja.pl
Nowy sposób oszustów. Źródło: policja.pl
Nowy sposób oszustów. Źródło: policja.pl

Druga osoba potwierdziła, mówiąc, że potrzeba aż 150 tysięcy złotych. 70-letnia mieszkanka gminy Czernichów przeraziła się nie na żarty, jednak zachowała głowę na karku. Dzwoniono na jej numer stacjonarny, nie widziała więc numeru rozmówcy, postanowiła zatem zatelefonować do córki, by się upewnić.

Jak się okazało, było to oszustwo.

Kolejny tego typu przypadek miał miejsce w gminie Krzeszowice. Dokładnie ta sama metoda – telefon od „córki” do 67-latki, żądanie 40 tysięcy złotych. Seniorka posłusznie wypłaciła wskazaną kwotę z banku, jednak gdy podczas drugiej rozmowy jej rozmówczyni podała słuchawkę „policjantce”, zrozumiała, że coś nie gra. Rozłączyła się, nikt już więcej nie zadzwonił.

W gminie Czernichów odnotowano jeszcze co najmniej 6 takich przypadków. Nie tylko w Małopolsce zdarzają się próby tego typu oszustw – podobne zdarzenie miało miejsce m.in. w Kaliszu, w woj. wielkopolskim.

Nowy sposób oszustów. Źródło: Youtube
Nowy sposób oszustów. Źródło: Youtube
Nowy sposób oszustów. Źródło: Youtube

Co zrobić, by nie dać się oszukać? Przede wszystkim upewnić się, czy rozmawiamy z członkiem rodziny, a także pamiętać, że prawdziwi policjanci nie powiedzą nam przez telefon o swoich działaniach, nie spytają nas o dane ani pieniądze czy to, gdzie je przechowujemy, nie poproszą nas także o wręczenie komuś pieniędzy lub zostawienie ich w umówionym miejscu.

Ważne, by nigdy nie wpuszczać obcych do domu, nie dawać ich pieniędzy i być czujnym. Jeśli ktokolwiek będzie próbował podawać się za policjanta i wyciągnąć od nas pieniądze – lepiej rozłączyć się i porozmawiać z policją, dzwoniąc pod nr alarmowy 112.

Przypomnij sobie o… MAŁOPOLSKA: SMUTNY BILANS WAKACJI POD WZGLĘDEM ZDARZEŃ NA DROGACH W WOJEWÓDZTWIE. POLICJA PODAŁA STATYSTYKI

Jak informował portal Życie: MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN NIE DAJE FANOM O SOBIE ZAPOMNIEĆ. ZDRADZIŁA PLANY NA NAJBLIŻSZĄ PRZYSZŁOŚĆ

Portal Życie pisał również o… DWOJE WĘDKARZY ŁOWIŁO RYBY NIEOPODAL OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW „CZAJKA”. PREZES WÓD POLSKICH PROSI O ROZWAGĘ