Woda z kranu służy do wielu celów. Używamy jej w celach higienicznych, m.in. do kąpieli, mycia rąk, zębów lub żywności, do gotowania, mycia naczyń czy do picia, niektórzy nie stosują nawet dzbanków z filtrem. Czy od teraz to wszystko powinno ulec zmianie?

Woda z kranu stanowi zagrożenie?

Jak podaje portal Pikio, ta sytuacja wymagała natychmiastowej reakcji sanepidu. Wszystko przez to, że, jak udało się ustalić, woda z kranu nie powinna być używana. Mało tego, problem ma swoje źródło już na samym początku jej drogi do domów – w wodociągach. Co powinno się robić?

Skażona woda
Skażona woda
Skażona woda

Sanepid bardzo szybko dowiedział się o sprawie, wystarczyły podejrzenia, że woda może być skażona. Wtedy zdecydowano się na testy. Istotnie – okazało się, że podejrzenia były całkowicie słuszne, nie powinno pić się wody pochodzącej prosto z kranu.

Sprawę badał sanepid w Raciborzu, a ostrzeżenie, które wystosowano, dotyczy wody podawanej do sieci na stacji w Rudyszwałdzie. To właśnie w tym miejscu nie powinno się pić wody z kranu – przed spożyciem należy ją przegotować.

Według informacji, które ustalił sanepid, zła jakość wody ma związek z czynnikami mikrobiologicznymi.

- Do czasu wyjaśnienia przyczyny wprowadzam warunkową przydatność wody wodociągowej po uprzednim przegotowaniu – informuje kierownik oddziału nadzoru sanitarnego w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu, Jolanta Małecka-Wąsowicz.

Woda z kranu. Źródło: wyborcza.pl
Woda z kranu. Źródło: wyborcza.pl

Według sanepidu woda powinna zostać przegotowana przed wypiciem lub gotowaniem w niej obiadu, kąpielą, zmywaniem, myciem zębów, a także warzyw i owoców. Do czego zatem można używać jej bez przegotowania? Jak twierdzą eksperci – jedynie do mycia podłóg i prania.

W innym wypadku mieszkańcom mogą grozić poważne problemy ze zdrowiem. Nie wiadomo, do kiedy potrwa ta sytuacja.

Przypomnij sobie o… POMORZE: KORONAWIRUS NIE ODPUSZCZA. ZAGROŻENIE POJAWIENIEM SIĘ ŻÓŁTYCH STREF

Jak informował portal Życie: HALINA FRĄCKOWIAK PRZYJAŹNIŁA SIĘ Z ANNĄ JANTAR. PIOSENKARKA ZDOBYŁA SIĘ NA ODWAGĘ I WYZNAŁA WAŻNY SEKRET NA TEMAT PRZYJACIÓŁKI

Portal Życie pisał również o… IMGW PILNIE OSTRZEGA POLAKÓW. NADCHODZI GROŹNA DLA ZDROWIA FALA UPAŁÓW. WAŻNE INFORMACJE