W ostatnim czasie w Polsce podejmowanych jest sporo ważnych decyzji dotyczących finansów państwa oraz ewentualnych podwyżek dla różnych grup społecznych i zawodowych. Teraz przyszedł czas na zdecydowanie o tym, na jakie podwyżki mogą liczyć emerytur.

Mowa o waloryzacji. Jak powszechnie wiadomo, ze względu na rosnącą inflację, która powoduje drożenie wielu produktów, pieniądz traci na wartości. Właśnie dlatego emeryci oraz renciści, którzy otrzymują stałe kwoty świadczeń, muszą liczyć na pomoc państwa w tym zakresie.

Niekiedy udają się do sklepu czy apteki z odliczoną gotówką i przy kasie okazuje się, że ceny wzrosły, co budzi zdziwienie i niepokój. To właśnie waloryzacja pozwala na to, by pieniądze były warte tyle samo.

Pieniądze/screen Pixabay
Pieniądze/screen Pixabay

Waloryzacja jest zjawiskiem, dzięki któremu kwota zgromadzona na koncie rośnie o określony procent, zależny od inflacji oraz przypisu składek z zeszłego roku. Przy subkontach liczy się dynamika wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

Jaka będzie waloryzacja emerytur 2021?

Jak przypomina Super Express, ostatnio władze ogłosiły już, że wskaźnik waloryzacji w 2021 roku będzie wynosić 3,84%. Dla osób otrzymujących minimalne emerytury byłaby to podwyżka rzędu tylko 37 zł. Czy waloryzacja w 2021 roku będzie tylko procentowa?

Warto nadmienić, że waloryzacja procentowa jest tym korzystniejsza, im wyższa kwota emerytury. Co jednak z tymi seniorami, którzy nie mają co liczyć na duże podwyżki emerytur, czy zapewni się im podwyżki o określoną kwotę?

Waloryzacja emerytur. Źródło: Youtube
Waloryzacja emerytur. Źródło: Youtube

- Tak, będzie waloryzacja kwotowo-procentowa – ujawnia wiceminister Stanisław Szwed. Czy podwyżka wyniesie co najmniej 70 zł brutto, tj. 56 zł na rękę?

- Mamy taką nadzieję – mówi jeden z polityków z obozu rządzącego.

Przypomnij sobie o… BYŁY MINISTER ZDROWIA ŁUKASZ SZUMOWSKI ROZMAWIAŁ Z TADEUSZEM RYDZYKIEM. WIADOMO JUŻ O CZYM ROZMAWIALI

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: PRZEDSZKOLAKI MOGĄ LICZYĆ NA DODATKOWE ZAJĘCIA. SFINANSUJE JE MIASTO

Portal Życie pisał również o… MEGHAN MARKLE NIE BYŁA LUBIANA PRZEZ WSPÓŁPRACOWNIKÓW? JEDNA Z OSÓB, Z KTÓRĄ PRACOWAŁA KOBIETA WYJAWIA SZCZEGÓŁY NA JEJ TEMAT