Jak podaje portal "TVP Info", w wydanym w poniedziałek oświadczeniu firma farmaceutyczna Biomed Lublin poinformowała, że rozpoczęła proces wytwarzania immunoglobiny anty SARS-CoV-2.

Polski lek na koronawirusa

Na konferencji prasowej "Start produkcji polskiego leku na COVID-19” nie tylko omówiono dotychczasowe wyniki badań krajowych i zagranicznych naukowców, ale także przedstawiono informacje na temat leku na koronawirusa. Pierwsza partia leku ma zostać przeznaczona do testów klinicznych.

W trakcie konferencji prasowej zwrócono się z apelem do krajów Unii Europejskiej o tworzenie banków osocza, a także o zwiększenie nakładów finansowych na zbieranie oraz przechowywanie osocza osób, którym udało się pokonać wirusa.

Pixabay

To działa

O efektach, jakie w leczeniu chorych na COVID-19 przynoszą przeciwciała od ozdrowieńców pisano m.in. w "American Journal of Pathology". Badania prowadzone przez zespół dr Erica Salazara z Houston Methodist Hospital wykazały, że kuracja przynosi efekty w leczeniu ciężkich przypadków.

Biomed Lublin poinformował, że po tym, jak udało się pozyskać i zabezpieczyć odpowiednią ilość osocza z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przystąpiła do produkcji leku immunoglobulina anty SARS-CoV-2 na potrzeby badań klinicznych.

Wiadomość o produkcji leku z entuzjazmem przyjęli inwestorzy, o czym wymownie świadczy 15 proc. wzrost notowań firmy na giełdzie, gdzie zadebiutowała w 2015 roku.