Każdy z nas ma świadomość tego, że galopująca inflacja przyczynia się do podwyżek cen produktów. Podobny wpływ na wzrost cen mają również warunki pogodowe – a te w tym roku są wyjątkowo ciężkie.

Można zaobserwować, że za świeże owoce oraz warzywa płacimy coraz więcej. Co podrożało najbardziej i o ile?

Warzywa coraz droższe. Co ile kosztuje?

Jak podaje Radio ZET, świeże warzywa, które można kupić na wagę, od początku maja do końca lipca 2020 roku nawet w korzystnych, okazyjnych cenach były o 1,8% droższe w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku.

Za warzywa i owoce trzeba zapłacić dużo więcej. Źródło: rdn.pl
Za warzywa i owoce trzeba zapłacić dużo więcej. Źródło: rdn.pl
Za warzywa i owoce trzeba zapłacić dużo więcej. Źródło: rdn.pl

- Epidemia koronawirusa oraz zakaz handlu w niedziele spowodowały mniejszy ruch w sklepach. One świadomie postawiły na oferowanie jak najniższych cen warzyw. W ten sposób chciały zachęcić konsumentów do powrotu na zakupy, a także odebrać część klientów placom targowym i lokalnym ryneczkom, gdzie trudniej zachować reżim sanitarny – twierdzi menedżer ds. Klientów Strategicznych z DNB Bank Polska, Magdalena Szlezyngier.

Największy wzrost cen zarejestrowano w przypadku fasoli szparagowej (aż o 35%), cukinii (12,8%), ogórków (12,8%) oraz pomidorów (5,3%).

Trzy pierwsze z wymienionych pozycji to rośliny ciepłolubne, a ze względu na zimne miesiące późnowiosenne, maj oraz czerwiec, część sprzedawców musiała importować produkty. Z kolei zbiory fasoli szparagowej są pracochłonne, a w tym roku zabrakło rąk do pracy.

- Wiele badań pokazuje, że Polacy zmienili podejście do zakupów spożywczych. Robią je rzadziej, ale kupują więcej, a także chętniej korzystają ze sklepów internetowych. Taka postawa miała również wpływ na łatwo psujące się towary, jakimi są warzywa szklarniowe czy nowalijki – tłumaczy ekspert ds. Analiz Sektorowych i Rynków Rolnych w BNP Paribas, Karolina Załuska.

Owoce i warzywa
Owoce i warzywa
Owoce i warzywa

Dlatego właśnie zmniejszył się popyt na cukinię czy ogórki, gdyż można przechowywać je tylko przez krótki czas.

Najbardziej staniały z kolei buraki (aż o 18%). Dalej – cebula (15,7%), kapusta (6,2%) czy marchew (5,9%).

Odrobinę tańsze – o 1,3% - stały się papryka i ziemniaki.

- Przyczyną spadków takich produktów jak buraki, cebula, marchew jest efekt wysokiej bazy w 2019 roku, czyli szybkiego wzrostu cen. Wówczas susza była bardzo niekorzystna dla uprawy warzyw gruntowych. Z tego wynikają obniżki, które odnotowujemy obecnie – wyjaśnia Magdalena Szlezyngier.

Co więcej, warto pamiętać o tym, że ceny produktów są tym wyższe, im mniejsza dostępność danych artykułów na rynku.

Przypomnij sobie o… OJCIEC TADEUSZ RYDZYK PRZEPROWADZA SELEKCJĘ NA SWOIM TERENIE? PARK PAMIĘCI NARODOWEJ NIE DLA WSZYSTKICH

Jak informował portal Życie: POMORZE: SANEPID INFORMUJE O KOLEJNYCH ZAKAŻENIACH KORONAWIRUSEM. NIE ZABRAKŁO SMUTNYCH INFORMACJI

Portal Życie pisał również o… POLACY MUSZĄ MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI, WCHODZĄC DO POLSKICH LASÓW. SPECJALIŚCI APELUJĄ O ROZWAGĘ, RYZYKO JEST NAPRAWDĘ OGROMNE