Panująca obecnie sytuacja w Polsce i na świecie wymusiła wprowadzenie pewnych restrykcji oraz zakazów, dotyczących nie tylko gospodarki poszczególnych państw, lecz także swobody obywateli. Teraz okazuje się, że w Polsce wciąż będziemy musieli przestrzegać jednego z uciążliwych dla nas zakazów. O czym mowa?

Zakaz został przedłużony. Czego nie można robić?

Jak podaje portal Pikio, dziś, 15 lipca, w życie wchodzi nowe rozporządzenie rządu. Dotyczy ono ważnego zakazu wprowadzonego ze względu na pandemię koronawirusa – zostanie on przedłużony. Jaki to zakaz i jak długo jeszcze będzie obowiązywał?

Przez pandemię koronawirusa niemal całkiem zamrożono gospodarkę, zamknięto większość firm, wprowadzono restrykcyjne zasady dotyczące poruszania się, zamknięto również uczelnie, szkoły i przedszkola. Co więcej, Polacy nie mogli przekroczyć granic kraju.

Samolot. Źródło: gazetaprawna.pl
Samolot. Źródło: gazetaprawna.pl
Samolot. Źródło: gazetaprawna.pl

Właśnie ta ostatnia zasada, szczególnie w połączeniu z faktem, że nawet podróże po Polsce nie zawsze były możliwe w czasie, gdy obowiązkiem było wychodzenie z domu tylko w celu załatwienia najpilniejszych potrzeb, spowodowała, że zamknięto lotniska.

Teraz, gdy niektóre z zakazów przestały już obowiązywać, lotniska zostały otwarte, jednak nie znaczy to, że można swobodnie podróżować. Obecnie wciąż obowiązuje zakaz lotów z Polski do dwóch państw członkowskich UE. Zakaz ten został póki co przedłużony na czas do 28 lipca, czyli na okres obowiązywania rozporządzenia. Co dalej? Nie wiadomo.

Obecnie nie można podróżować do Szwecji oraz Portugalii. Jednak rozporządzenie informuje o możliwości latania do reszty krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii i Kolei Południowej.

Premier Mateusz Morawiecki. Źródło: antyradio.pl
Premier Mateusz Morawiecki. Źródło: antyradio.pl
Premier Mateusz Morawiecki. Źródło: antyradio.pl

Warto jednak zaznaczyć, że Siły Zbrojne RP nie muszą stosować się do wspomnianego zakazu. Co więcej, transport morski do Szwecji (promami) także nie jest zabroniony.

Przypomnij sobie o… JAROSŁAW BIENIUK ZAMIEŚCIŁ PORUSZAJĄCY WPIS. WSPOMINA W NIM SWOJĄ ŻONĘ ANNĘ PRZYBYLSKĄ

Jak informował portal Życie: NA JAW WYSZŁA TAJEMNICA MAŁEGO SYNKA MAŁGORZATY ROZENEK-MAJDAN. ŚWIEŻO UPIECZENI RODZICE SAMI BYLI ZASKOCZENI

Portal Życie pisał również o… KINGA DUDA W OGNIU KRYTYKI. OTWARTY LIST NAPISAŁ DO NIEJ POPULARNY POLSKI AKTOR. O CO POSZŁO