Władze postanowiły nieco uporządkować kwestię VAT. Postanowiono wprowadzić pewne zmiany, które wejdą w życie już niebawem, bo od 1 lipca. Z wprowadzonych modyfikacji wynika, że jedzenie powinno stanieć.

Jak podaje Radio ZET, czeka nas trochę zmian dotyczących stawek VAT. Postanowiono uporządkować kwestię różnego opodatkowania podobnych produktów. Ze względu na fakt, że obecne stawki potrafią wprowadzać zamieszanie nawet wśród przedsiębiorców, zdecydowano o uproszczeniu kwestii VAT.

Według nowych zasad VAT będzie ujednolicony. Wiele produktów spożywczych powinno stanieć, ponieważ w części przypadków VAT zostanie obniżony z 23 do 8 lub nawet 5 procent. Jednak inne mogą być droższe.

Zmiany VAT. Źródło: rp.pl
Zmiany VAT. Źródło: rp.pl

Zmiany w stawkach VAT

Jak wyjaśnia ekspert, Andrzej Nikończyk z kancelarii KNDP, można zauważyć niekwestionowane korzyści wynikające ze zmian w VAT, jednak są również minusy. Jedną z zalet tego rozwiązania z pewnością jest ułatwienie dla przedsiębiorców.

- Nie będzie już dochodzić do takich sytuacji, jak mamy obecnie, kiedy sos musztardowy i musztarda są opodatkowane różnymi stawkami - zauważa.

Kłopot będzie jednak tam, gdzie VAT zostanie podwyższony – np. w przypadku owoców morza. Rodzi się wtedy problem opodatkowania restauracyjnych dań, w których znajdują się tego typu produkty.

- To dla biznesu dość istotne kwestie. Na ich wyjaśnienie nie zostało wiele czasu – mówi.

Zmieni się VAT na owoce tropikalne oraz cytrusowe, część orzechów jadalnych, pieczywo i ciastka, skórki melonów i owoców cytrusowych – będzie on wynosił już tylko 5%. Zmiana obejmie także buliony, żywność dietetyczną i homogenizowaną oraz zupy – opodatkowanie będzie równe także 5%.

Zakupy. Źródło: viva.pl
Zakupy. Źródło: viva.pl
Zakupy. Źródło: viva.pl

Przyprawy, musztarda i część przetworzonych przypraw (m.in. tymianek oraz pieprz) będą opodatkowane na poziomie 8%, zaś żywność dla dzieci i niemowląt oraz foteliki samochodowe, smoczki i pieluszki będą mieć 5-proecntowy VAT. W przypadku artykułów higienicznych stawka będzie wynosiła 5%.

Według zmian posiłki w restauracjach powinny być objęte 8-procentową stawką, jednak w przypadku dań z owocami morza będzie to aż 23% VAT. Oznacza to, że jeśli zamówimy danie z kawiorem lub jakimikolwiek owocami morza, zamiast 8% VAT zapłacimy aż 23%.

Przypomnij sobie o… MAŁOPOLSKA: TRWA ZLICZANIE GŁOSÓW. WIADOMO JUŻ JEDNAK JAK GŁOSOWALI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA WE WCZORAJSZYCH WYBORACH PREZYDENCKICH

Jak informował portal Życie: ANDRZEJ PIASECZNY POKAZAŁ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH ZASKAKUJĄCE ZDJĘCIE Z WYBORÓW. CZY TO ZŁAMANIE CISZY WYBORCZEJ

Portal Życie pisał również o… CO DZIAŁO SIĘ W ŻYCIU KUBY WESOŁOWSKIEGO I JEGO RODZINY? AKTOR MA ZA SOBĄ CIĘŻKIE CHWILE