Niektórzy emeryci mogą liczyć na specjalną dodatkową emeryturę. Mowa tutaj o świadczeniu honorowym. Kto jest nim objęty?

Dla kogo dodatkowe świadczenie?

Jak się okazuje na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby, które ukończyły 100 lat! W ostatnich latach kwota tego świadczenia znacząco wzrosła.

Jak informuje portal pomorska.pl, to w jakiej wysokości dodatek otrzyma dany stulatek zależy przede wszystkim od kwoty bazowej, aktualnej na dzień, w którym dana osoba obchodzi urodziny. Świadczenie dodatkowe, które wypłacane jest co miesiąc wynosi zawsze 100% kwoty bazowej.

W 2020 roku dodatkowa emerytura wynosi 4294,67 zł brutto. To duży wzrost do ubiegłego roku, kiedy to wynosiła 4003,88 zł brutto, natomiast w 2018 roku było to tylko 3731,13 zł brutto.

Świadczenie to nie jest jednak objęte waloryzacją. Oznacza to, że raz przyznana kwota obowiązuje już do końca życia.

Świadczenie honorowe jest stałe

- Świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji, co oznacza, że do końca życia wypłacane jest, co miesiąc w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury czy renty. Dla osób, które ukończą sto lat od 1 marca świadczenie honorowe będzie wypłacane w kwocie 4 294,67 zł brutto. Ze świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna - powiedziała w wywiadzie dla pomorska.pl rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko - pomorskiego - Krystyna Michałek.

Co ciekawe, w naszym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatkową emeryturę dla ponad 2000 osób.

- Najstarszy mieszkaniec naszego regionu otrzymujący "dodatkową emeryturę" z ZUS to bydgoszczanka, która w tym roku skończy 109 lat. Natomiast z terenu działania Oddziału ZUS w Toruniu najstarszy mieszkaniec, który otrzymuje z ZUS świadczenie honorowe ma 106 lat i mieszka w powiecie rypińskim - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Dodatkowe świadczenie jest przyznawane automatycznie po ukończeniu 100 lat, dla wszystkich którzy pobierają emeryturę. Natomiast osoby, które nie pobierają emerytury są zobowiązane do złożenia wniosku, w którym potwierdzą swoja datę urodzenia.

To też może cię zainteresować: STAN ZDROWIA ANDRZEJA STRZELECKIEGO NIE JEST NAJLEPSZY. AKTOR WYZNAŁ PRAWDĘ W ROZMOWIE Z TVP

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIEBEZPIECZNE KLESZCZE LICZNIE WYSTĘPUJĄ W JEDNYM Z POLSKICH MIAST. UKĄSZENIE MOŻE NIEŚĆ ZA SOBĄ POWAŻNE KONSEKWENCJE

O tym się mówi: JEDEN Z BANKÓW OSTRZEGA SWOICH KLIENTÓW. NIEKTÓRZY MOGĄ NAPOTKAĆ NA POWAŻNE PROBLEMY PODCZAS KORZYSTANIA Z BANKOMATU