Wszyscy z niecierpliwością czekają na ogłoszenie ostatecznej decyzji przez ministra zdrowia. Łukasz Szumowski ma przed sobą ważne zadanie – to od niego może zależeć los wszystkich Polaków w obliczu pandemii koronawirusa. O co chodzi?

Łukasz Szumowski ogłosi ważną decyzję

Wybory prezydenckie 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Już 28 czerwca odbędzie się głosowanie. W świetle obecnej sytuacji zostanie ono przeprowadzone w sposób dwojaki – stacjonarnie oraz korespondencyjnie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dzisiaj wyda rekomendacje dotyczące wyborów. To właśnie tam zawarte zostaną najważniejsze zasady dotyczące głosowania, których przestrzegać będą wszyscy Polacy.

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube

Co więcej, minister zdrowia musi zdecydować, gdzie zabronione będzie głosowanie stacjonarne, a możliwe będzie jedynie korespondencyjne oddanie głosu. Pewne obszary zostaną wykluczone z tradycyjnej formy wyborów ze względu na sytuację epidemiologiczną.

- Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekaże w piątek swoje rekomendacje dotyczące tego, gdzie z uwagi na sytuację epidemiczną wybory mogą odbyć się tylko w formie korespondencyjnej – wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Jak podaje Pikio, to na dziś zwołano posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie wydana będzie opinie co do możliwości głosowania wyłącznie korespondencyjnego w pewnych rejonach.

- Dziś minister przedstawi rekomendację co do możliwości wprowadzenia obowiązkowego głosowania w gminach, w których standardowa forma głosowania mogłaby doprowadzić do wzrostu zachorowań. Decyzja zapadnie na podstawie analizy dotychczasowej zapadalności i transmisji wirusa oraz predykcji na najbliższe dni.

Łukasz Szumowski. Źródło: rynekzdrowia.pl
Łukasz Szumowski. Źródło: rynekzdrowia.pl
Łukasz Szumowski. Źródło: rynekzdrowia.pl

W ostatnim czasie transmisja choroby jest bardzo szybka na Śląsku. Są duże szanse, że to właśnie tam będzie można głosować tylko korespondencyjnie.

- Na pewno kilka gmin będzie takich, które mają bardzo wysokie te liczby. Natomiast nie przewiduję, by była to duża ilość. One są w różnych województwach: śląskim, łódzkim czy wielkopolskim. Jest kilka tych województw, gdzie są gminy, które mają wysokie wskaźniki – wyjaśniał Łukasz Szumowski.

Dodał także, że pod uwagę wzięto trzy czynniki: liczbę aktywnych chorych, liczbę nowych chorych i liczbę osób poddanych kwarantannie lub izolacji.

Przypomnij sobie o… SODA OCZYSZCZONA REMEDIUM NA PROBLEMY W OGRODZIE. BOGACTWO JEJ ZASTOSOWAŃ JEST W STANIE ZASKOCZYĆ NAWET PROFESJONALNYCH OGRODNIKÓW

Jak informował portal Życie: JAK SPRAWIĆ, BY RÓŻE BYŁY PIĘKNE I ZADBANE? NAJWAŻNIEJSZE ZASADY PIELĘGNACJI RÓŻ OGRODOWYCH

Portal Życie pisał również o… WIELKA NIESPODZIANKA DLA PREZESA PIS W JEGO URODZINY. SIOSTRZENICA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO Z MĘŻEM PODAROWALI MU WYJĄTKOWY PREZENT