Kwiaty to największa ozdoba każdego ogrodu czy też działki. Każdy, kto ma własny kawałek ziemi, z chęcią ozdabia go, sadząc piękne rośliny.

By stanowiły one piękny element otoczenia, nie wystarczy jednak tylko kupić dorodnych okazów – trzeba także wiedzieć, jak o nie dbać.

Bardzo popularne są róże – przepięknie wyglądają w większości ogrodów. Właśnie dlatego spora część ogrodników czy działkowców decyduje się na te kwiaty. Należy jednak pamiętać, jak się nimi zajmować.

Zasady dbania o róże

Róż nie trzeba przesadzać – wystarczy raz zasadzić te piękne kwiaty, a później odpowiednio o nie dbać. Jest to szczególnie ważne, by przedłużyć ich żywotność.

Róże. Źródło: Youtube
Róże. Źródło: Youtube

Jak podaje Regiodom.pl, najlepsza pora na sadzenie róż to kwiecień. Zależnie od rodzaju, który wybierzemy, powinniśmy dostosować warunki, jednak wspólną cechą wszystkich róż jest to, że wymagają głębokiej gleby, przy czym zazwyczaj na dole powinna być warstwa gliniasta, zaś wyżej – piaszczysto-gliniasta.

Korzenie róż przed posadzeniem powinny być moczone w wodzie, niekiedy nawet przez kilka godzin. Później sadzimy je, przycinamy ok. 20-30 cm powyżej ziemi i usuwamy uszkodzone pędy.

Należy także pamiętać o przycinaniu róży, najlepiej sekatorem. Każdy rodzaj róż wymaga innego cięcia, które wykonujemy wiosną.

Ponadto nie powinno się zraszać liści róż wodą, gdyż może to spowodować pojawienie się pleśni. Gdy zobaczymy, że pleśń lub czarna plamistość pojawi się na różach – niezbędne będą opryski chemiczne.

Róże. Źródło: Youtube
Róże. Źródło: Youtube

Podczas podlewania należy kierować strumień wody na podłoże. Powinno się także usuwać przekwitnięte róże, by szybciej pojawiały się kolejne kwiaty.

Warto nawozić róże specjalnymi nawozami, głównie podczas kwitnienia oraz wczesną wiosną, aż do lipca – później nasza roślina może przemarznąć.

Konieczne jest także przykrycie róż zimą – jeśli zmarzną, stracimy te kwiaty. Dobrze jest wykorzystać świerk lub liście, ze szczególną troską zadbać o przykrycie pędu od ziemi, gdyż jest on bardzo delikatny, a więc jeśli dopuścimy do zmarznięcia ziemi – możemy stracić nasze kwiaty.

Przypomnij sobie o… GDAŃSK: PASAŻEROWIE ODETCHNĄ Z ULGĄ. SANEPID ZEZWOLIŁ NA PEWNE MODYFIKACJE W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ. CO SIĘ ZMIENI

Jak informował portal Życie: SODA OCZYSZCZONA REMEDIUM NA PROBLEMY W OGRODZIE. BOGACTWO JEJ ZASTOSOWAŃ JEST W STANIE ZASKOCZYĆ NAWET PROFESJONALNYCH OGRODNIKÓW

Portal Życie pisał również o… „RYBA? NIE, DZIĘKUJĘ, DBAM O ZDROWIE”. CZYLI 5 GATUNKÓW RYB, KTÓRYCH NIE POWINNO SIĘ JEŚĆ DLA WŁASNEGO BEZPIECZEŃSTWA