Narodowy Bank Polski znów zdecydował się na emisję kolekcjonerskiej monety z serii Historia monety polskiej. Numizmatycy będą zachwyceni bowiem projekt monety zachwyca!

Niespodzianka od Narodowego Banku Polskiego

Już dziś, 16 czerwca do obiegu weszła nowa moneta wprost od Narodowego Banku Polskiego. Jak się okazuje jest to kolejna moneta, która wchodzi w serię Historia monety polskiej.

Złotówka gdańska Augusta III to nominał 20 złotowy. Jest ona upamiętnieniem epoki saskiej. Była to epoka, w której upadła polska moneta, jak doskonale wiedzą historycy wtedy w Polsce prawie w ogóle nie bito monet.

Jak jednak przypomina portal Lelum.pl, mimo że w Rzeczypospolitej nie było urodzaju monet, to pieniądze z wizerunkami Augusta II oraz Augusta III nadal były w obiegu. Jak to się działo? Wszystko dlatego, że władcy zdecydowali się na emisję monet w Saksonii.

Jak dokładnie wygląda nowa moneta?

Projektanci monety zdecydowali, aby na jej awersie umieścić rewers złotówki gdańskiej z 1762 roku, na której widnieje herb miasta. Dodatkowo umieszczona jest także metryczka z wizerunkiem orła, a tuż obok niej widnieje napis Rzeczypospolita Polska wraz z nominałem monety oraz rokiem jej produkcji. Tło stanowi natomiast wzór, który znajduje się na płaszczu koronacyjnym Augusta III.

Natomiast na rewersie monety widzimy awers złotówki gdańskiej, który stanowił portret króla Augusta III. Laserowo dodany jest jeszcze poddruk z planem Warszawy z 1762 roku.

Numizmatycy będą zachwyceni! Okazuje się jednak, że Narodowy Bank Polski zdecydował się na wybycie tylko 12 tysięcy takich monet. Trzeba więc mocno się postarać, aby zdobyć swój egzemplarz, który za kilka lat może być warty fortunę.

Źródło: nbp.pl

Przypomnij sobie o… CZY POLACY ZAPOMNIELI JUŻ O PANDEMII KORONAWIRUSA? NASZE ZACHOWANIA MOGĄ MIEĆ NEGATYWNE SKUTKI

Jak informował portal Życie: JAK KORONAWIRUS WPŁYNĄŁ NA INNE CHOROBY? ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA ZABRAŁA GŁOS W TEJ SPRAWIE

Portal Życie pisał również o… JUŻ NIEDŁUGO W POLSKICH SKLEPACH ZOSTANĄ PRZEPROWADZONE POWAŻNE ZMIANY? O CO DOKŁADNIE CHODZI