Chyba nikomu nie trzeba opisywać tego, jak wygląda jedzenie w polskich szpitalach. Sama wielkość porcji odbiega od pożądanej ilości, a wygląd i smak niejednokrotnie przyprawia pacjentów o mdłości.

Dlaczego jest tak źle?

Nie ulega wątpliwości, że temat jedzenia w szpitalach od wielu lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci przebywający na oddziałach z reguły potrzebują odpowiedniej ilości jedzenia aby móc się w pełni zregenerować. Jednak wielu z nich, gdyby nie pomoc rodziny lub też szpitalne bufety, nie mogłaby tego dokonać odżywiając się tylko szpitalnymi posiłkami.

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 2018 roku wskazuje na to, że jakość żywienia w polskich szpitalach pozostawia wiele do życzenia.

Co więcej, w polskim prawie brak jest konkretnych regulacji, które narzucałyby jaka powinna być wartość energetyczna posiłków dla pacjentów. Dodatkowo, szpital nie jest zobowiązany do tego, aby zatrudnić dietetyka. Z tych właśnie powodów zdecydowana większość szpitali decyduje się oszczędzać na jedzeniu.

Gepostet von Ewelina Włoch am Freitag, 29. Mai 2020

Kiedy wreszcie zmiany?

Głos w sprawie wyżywienia w szpitalach zabrał także Rzecznik Praw Obywatelskich, który to podkreślił, że prawo do dobrego wyżywienia jest zapisane w konstytucji. Co więcej, zwrócił się nawet z prośbą do ministra zdrowia aby ten dopełnił odpowiednich regulacji w tej kwestii.

Niestety, Ministerstwo Zdrowia nie reaguje na sugestie Rzecznika Praw Obywatelskich i nie podejmuje kroków, aby uregulować standardy żywienia pacjentów.

Jak informuje portal brzeg24.pl, Najwyższa Izba Kontroli zdecydowała się skierować pytania o poziom wyżywienia do 20 polskich szpitali, natomiast Watchdog skontrolował wszystkie 1060 szpitali w naszym kraju. Ankietę wypełniło i odpisało 700 szpitali, w tym Brzeskie Centrum Medyczne.

Z informacji przekazanych przez Brzeskie Centrum Medyczne dowiadujemy się, że dzienna stawka żywieniowa jaka przysługuje na jednego pacjenta wynosi 15,74 zł brutto, a jedzenie w tym szpitalu, podobnie jak w większości zapewnia zewnętrzna firma cateringowa.

Czy i kiedy ulegnie poprawie żywienie pacjentów w polskich szpitalach? Chcielibyśmy znać odpowiedź na to pytanie i liczymy na to, że wreszcie odpowiednie osoby dopilnują sprawy i wprowadzą ważne i długo wyczekiwane zmiany.

Lubin Bema

Gepostet von Joanna Fink am Donnerstag, 28. Mai 2020

Może zainteresuje Cię to: MINIONA NIEDZIELA NIE NALEŻAŁA DO SPOKOJNYCH. CZY DZIŚ ISTNIEJE SZANSA NA POPRAWĘ POGODY? GDZIE BĘDZIE BURZA

Polecamy także: GDAŃSK: MIASTO SZYKUJE SIĘ DO SEZONU KĄPIELOWEGO. JAKICH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA MOŻEMY OCZEKIWAĆ?

Portal "Życie" informował o: NOWE ZALECENIA DOTYCZĄCE PRZYJĘĆ RODZINNYCH. JAK ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ WESELA I INNE UROCZYSTOŚCI W NAJBLIŻSZYM CZASIE