Eksperci nie mają wątpliwości, co do tego że koronawirus na zawsze zmieni naszą gospodarkę. Jak wpłynie na Polaków?

Czekają nas poważne zmiany?

Odnotowany wzrost o 476% liczby płatności poprzez karty płatnicze na przestrzeni ostatnich 10 lat. Według statystyk jakie prowadzi Europejski Bank Centralny, w 2018 roku Polska zajęła 5 miejsce w Europie w zestawieniu krajów, które najchętniej korzystają z płatności bezgotówkowych.

Jak się okazuje, z powodu pandemii koronawirusa o wiele chętniej korzystaliśmy z płatności za pomocą kart płatniczych niż gotówki. Fundacja Polska Bezgotówkowa przeprowadziła badanie, z którego jasno wynika że na samym początku kwarantanny co trzeci Polak zdecydowanie częściej korzystał z kart płatniczych niż w czasach kiedy nie było pandemii.

Portal Fakt przypomina także, ze podczas pandemii koronawirusa znaczna część sklepów informowała, że przyjmuje tylko płatności bezgotówkowe i nie ma możliwości zapłaty za towar za pomocą gotówki. Sklepy te stosowały się do rekomendacji jakie wystosowało m.in. WHO.

Płatności bezgotówkowe są w modzie

Co ciekawe, zdecydowanie więcej Polaków przekonało się także w ostatnim czasie do płatności za pośrednictwem telefonu i zegarka. Według statystyk obecnie 7% Polaków korzysta z możliwości jakie daje im Google Pay i Apple Pay.

Niestety, są jeszcze w naszym kraju takie regiony, których mieszkańcy nie do końca są przekonani, co do płatności internetowych. Jednym z nich jest np. region Warmii i Mazur. Według ostatnich badań na terenie tej części Polski w ostatnim czasie aż w 60% sklepach niemożliwa była płatność za pomocą karty.

Nie ulega wątpliwości, że z biegiem czasu gotówka odejdzie do lamusa i wszyscy zaczną korzystać z płatności bezgotówkowych. Jednak na pewno nie stanie się to w ciągu najbliższych kilku lat, bowiem starsze osoby z pewnością nie przekonają się do takiego sposobu płatności. Nie umożliwią nam tego też na pewno małe sklepy, położone na wsiach czy osiedlach w mniejszych miastach.

Może zainteresuje Cię to: JAK BEZPIECZNIE KUPOWAĆ LEKI? OKAZUJE SIĘ, ŻE SPRZEDAŻ FAŁSZYWYCH LEKÓW JEST DUŻYM PROBLEMEM

Polecamy także: GIS PILNIE WYCOFUJE PRODUKT SPOŻYWCZY ZE SKLEPÓW. SPRAWA JEST BARDZO POWAŻNA

Portal "Życie" informował o: NOWE ZALECENIA DOTYCZĄCE PRZYJĘĆ RODZINNYCH. JAK ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ WESELA I INNE UROCZYSTOŚCI W NAJBLIŻSZYM CZASIE