Dotychczas wielu emerytów miało duży problem z przeżyciem całego miesiąca za swoje świadczenia, które często były abstrakcyjnie niskie. Mimo dodatków, które proponuje państwo, m.in. tzw. trzynastek oraz czternastek, kwoty, które otrzymują na konto, nie wystarczają na opłacenie rachunków, wykupienie leków i przeżycie całego miesiąca.

Jak przypomina Radio ZET, emeryci oraz renciści wprawdzie mogą dorabiać sobie w wolnym czasie – oczywiście, o ile są w stanie – jednak często wysokość ich świadczenia zostanie zmniejszona, jeśli przekroczą określone kwoty.

Okazuje się, że rząd planuje zmianę zasad, które obowiązują obecnie.

Emeryci i renciści będą mogli się wzbogacić

Jak podał do wiadomości Zakład Ubezpieczeń Społecznych, już od czerwca emeryci oraz renciści będą mogli otrzymać więcej pieniędzy. Dlaczego?

Pieniądze. Źródło: Youtube
Pieniądze. Źródło: Youtube

Okazuje się, że od 1 czerwca zmianie ulegnie limit zarobkowy dla rencistów, a także tych emerytów, którzy jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego. Limity zależą od średnich wypłat, stąd zwiększenie tych kwot.

ZUS w swoim komunikacie podkreślał, że emeryci i renciści mogą zarabiać dodatkowe pieniądze w wolnym czasie, jednak należy pamiętać, by nie przekroczyć pewnych limitów, jeśli nie chcą otrzymać obniżonych świadczeń.

„O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, oraz renciści” – przypomina Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Co więcej, część rencistów – ci, którzy otrzymują renty dla inwalidów wojskowych oraz wojennych – może dorabiać sobie bez limitu, podobnie jest w przypadku rent rodzinnych, które otrzymuje część Polaków po swoich najbliższych z uprawnieniem do wspomnianych świadczeń.

W przypadku emerytów, którzy jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, maksymalna kwota, którą mogą zarobić, by nie otrzymać zmniejszonego świadczenia, to 70% przeciętnej miesięcznej wypłaty krajowej – od 1 czerwca będzie to 3732,10 zł.

W przypadku, gdy osoba uprawniona do otrzymywania świadczeń zarobi ponad 130% przeciętnej pensji krajowej, czyli więcej niż 6931 zł, w ogóle nie otrzyma emerytury.

Renta socjalna jest odrębnym przypadkiem – tu zawieszenie nastąpi, gdy przekroczona zostanie kwota 3732,10 zł.

Przypomnij sobie o… ISTNIEJE WIELE CZYNNIKÓW, KTÓRE PRZYCIĄGAJĄ KLESZCZE DO LUDZI. CZĘŚCI Z NICH MOŻNA ZARADZIĆ SAMODZIELNIE

Jak informował portal Życie: KINGA RUSIN NIGDY NIE WYGLĄDAŁA LEPIEJ. TAK PRZEZ LATA ZMIENIAŁA SIĘ DZIENNIKARKA [ZDJĘCIA]

Portal Życie pisał również o… ANDRZEJ MŁYNARCZYK WYCOFAŁ SIĘ Z SHOW-BIZNESU. CO TERAZ ROBI TOMEK Z „M JAK MIŁOŚĆ”