Choć to było do przewidzenia to zjawisko głęboko niepokoi polskich lekarzy. Jak informuje serwis Interia.pl, coraz większa liczba pacjentów samodzielnie zgłasza się na szpitalne oddziały ratunkowe z potrzebą uzyskania pomocy medycznej. To jednak ogromny problem dla już przeciążonej przez epidemię koronawirusa służby zdrowia. Dodatkowo, pacjentów zgłasza się znacznie więcej niż przed ogłoszeniem stanu epidemii. Według wyliczeń „Rzeczpospolitej” jest to od 130 do 150 pacjentów na dobę!

Przeciążone SOR-y w wielu polskich szpitalach. Niepokojące doniesienia „Rzeczpospolitej”, Polacy masowo ruszyli do szpitali po pomoc

Stan ten został wywołany epidemią koronawirusa, która zahamowała znacząco diagnostykę i leczenie, w tym operacyjne schorzeń innych niż COVID-19. Według raportu „Rz”, w którym przytoczone zostały przykłady szpitali z Pomorza i Mazowsza po dwóch miesiącach epidemii i ogólnonardoowej kwarantanny na szpitalne SOR-y masowo przychodzą pacjenci oczekujący pomocy medycznej.

- Liczba zgłaszających się na SOR osób nie tylko wróciła do wskaźników sprzed epidemii, ale znacząco się zwiększyła – możemy przeczytać w raporcie.

Mowa tutaj o zwiększeniu się liczby pacjentów nawet o połowę w stosunku do okresu sprzed epidemii. Zgodnie z obliczeniami kierownika Klinicznego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku prof. Andrzeja Basińskiego, w trakcie epidemii na szpitalnym SOR-ze zjawiało się około 30 pacjentów, przed epidemią normą było około 100 osób dziennie, a dziś jest to nawet do 150 pacjentów!

Lekarze wiedzą, że w trakcie obowiązującego stanu epidemii, która nie pozwala na rezygnację z podwyższonych procedur ograniczenie przyjmowania nowych pacjentów wciąż obowiązuje. To rodzi duże problemy.

Okazuje się, że w wielu placówkach zaczyna brakować łóżek dla pacjentów wymagających hospitalizacji. Według lekarzy rozmawiających z „Rzeczpospolitą” to wierzchołek góry lodowej. Fala masowych zgłoszeń do szpitali dopiero nadejdzie w kolejnych tygodniach. Łagodzenie obostrzeń spowoduje, że pacjenci będą mniej bali się zgłaszać do szpitala.

Przypomnij sobie o… MARYLA RODOWICZ MA NOWY SAMOCHÓD. POTRZEBOWAŁA GO PO TYM, JAK POPRZEDNIE ZABRAŁ JEJ MĄŻ

Jak informował portal Życie: MINISTERSTWO ZDROWIA OPUBLIKOWAŁO NAJNOWSZY RAPORT DOTYCZĄCY KORONAWIRUSA W POLSCE. W NIEKTÓRYCH REJONACH SYTUACJA WYMYKA SIĘ SPOD KONTROLI

Portal Życie pisał również o… WAŻNA DECYZJA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA. DONIESIENIA NA TEMAT LECZNICZYCH WŁAŚCIWOŚCI JEDNEGO Z LEKÓW OKAZAŁY SIĘ FAŁSZYWE