Tarcza antykryzysowa ma na celu ochronę pracowników oraz pracodawców przed skutkami pandemii koronawirusa w Polsce, a te – jak wszyscy wiemy – będą dość poważne.

Większość zapisów jest korzystna dla przedsiębiorców, a także ich personelu. Znajdują się wśród nich m.in. te, które mówią o dodatkowych pieniądzach i wsparciu z ZUS, pożyczkach dla firm, tzw. świadczeniu postojowym.

Jednak nie wszystkie brzmią już tak dobrze – mowa tu o zapisach dotyczących urlopów, które nie wszystkim przypadły do gustu. Teraz okazuje się, że jest jeszcze jeden zapis, który może nie spodobać się… wierzycielom.

Pieniądze. Źródło: Youtube
Pieniądze. Źródło: Youtube

Tarcza kryzysowa zapewnia nietykalność wynagrodzenia?

Jak się okazuje, w tarczy antykryzysowej zawarto zapis, który mówi o podwyższeniu kwoty wolnej od egzekucji komorniczej w szczególnych przypadkach – gdy pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie lub jeden z członków jego rodziny zostanie pozbawiony głównego źródła utrzymania.

Jak donosi portal Money.pl, wtedy kwota, której nie może zabrać wierzyciel, będzie wyższa o 25% minimalnego wynagrodzenia za każdą osobę z rodziny, którą utrzymuje dany pracownik.

Zapisy te będą stanowiły problem dla komorników – oznaczają one ni mniej, ni więcej to, że osoby, które mają np. 4-osobową rodzinę (małżeństwo i dwoje dzieci) w wyszczególnionych przypadkach będą wolne od zajęć komorniczych, gdy tymczasem rok temu ściągano środki od 1,5 mln osób.

Pieniądze. Źródło: Youtube
Pieniądze. Źródło: Youtube

- Pracodawca musi polegać na oświadczeniu pracownika i nie może uzależniać podwyższenia kwoty wolnej od potrąceń od tego, czy to oświadczenie może zweryfikować. Pracodawcy powinni pamiętać, że będą musieli informować komorników o przyczynie niedokonania potrąceń – wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Elżbieta Młynarska-Wełpa.

Już teraz eksperci boją się, że zapisy będą wykorzystywane po to, by dłużnicy nie musieli opłacać swoich zaległości.

Przypomnij sobie o… WIELKI SEKRET AGNIESZKI KOTULANKI WYSZEDŁ NA JAW. CO ŁĄCZYŁO JĄ Z KRZYSZTOFEM STELMASZCZYKIEM?

Jak informował portal Życie: PEWIEN OBRAZEK JEST W STANIE POWIEDZIEĆ O NAS WIĘCEJ NIŻ PSYCHOLOG. WSZYSTKO ZALEŻY OD TEGO, CO DOSTRZEŻEMY NA NIM JAKO PIERWSZE

Portal Życie pisał również o… ARTUR SOBOŃ MÓWI O MOŻLIWYM OTWARCIU GRANIC 15 CZERWCA. OSTATECZNA DECYZJA JESZCZE NIE ZAPADŁA