Jak podaje portal „Interia”, wiceszef resortu aktywów państwowych był gościem Programu I Radia, gdzie odpowiedział m.in. na pytanie dotyczące ponownego otwarcia granic naszego kraju, zamkniętych z powodu epidemii kornawirusa.

Korzystne rozwiązanie

Artur Soboń w rozmowie podkreślił, że decyzję o otwarciu granic Polski podejmie premier Mateusz Morawiecki „po ocenie zagrożeń, jakie mogą z tego wynikać". Jego zdaniem do ponownego otwarcia granic mogłoby dojść już 15 czerwca.

"Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak było, także dla naszych spółek - mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby (...) odżyć" – powiedział Artur Soboń.

Wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych przyznał, że sytuacja branży lotniczej jest teraz diametralnie różna i trudniejsza niż miało to miejsce przed pandemią. „Przed koronawirusem mieliśmy sytuację, w której chcieliśmy dokonywać zakupów innych linii lotniczych” – przypomniał Soboń.

Niezbędne jest teraz odbudowanie nie tylko siatki połączeń, ale także zaufania pasażerów. Przed uruchomieniem linii lotniczych konieczne jest również „stworzyć odpowiednie procedury i w samych liniach lotniczych i na lotniskach” – dodał Soboń.

YouTube/Wprost

Pomoc dla LOT-u i innych spółek

Artur Soboń został również zapytany o ewentualną pomoc dla Polskich Linii Lotniczych. „Jeśli będzie potrzeba, taka pomoc zostanie uruchomiona". Rozmawiamy o tym ze wszystkim spółkami Skarbu Państwa, które takiej pomocy wymagają" – zapewnił wiceszef resortu aktywów państwowych.

"Myślę, że od 1 czerwca możemy już ruszyć z pomocą dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej" – poinformował Soboń. Polityk przypomniał również o tym, że na pomoc przedsiębiorstwom w ramach Tarczy Antykryzysowej przeznaczono już ponad 37 miliardów zł.

YouTube/LOT Polish Airlines

Czekacie na otwarcie granic?

To też może cię zainteresować: Premier bierze w obronę Jana Ardanowskiego. Mateusz Morawiecki przekonuje, że wypowiedź szefa resortu rolnictwa o nauczycielach była „niefortunna”

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wakacyjne bony dla wszystkich? Rządzący mają nową propozycję

O tym się mówi: Sanepid informuje o nowym ognisku koronawirusa. Wierni, którzy przyjmowali komunię w polskiej parafii, mogą być zarażeni