W środę odbyła się kolejna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra kultury, Piotra Glińskiego. W trakcie spotkania z dziennikarzami poinformowano, że wśród znoszonych obostrzeń jest jedno, które było wyjątkowo uciążliwe dla Polaków, szczególnie w obecnych warunkach pogodowych – nakaz noszenia maseczek lub ochrony nosa i ust w miejscach publicznych, na wolnym powietrzu.

Choć większość obywateli naszego kraju cieszy się ze zniesienia tego obowiązku i możliwości oddychania „na dworze” pełną piersią to epidemiolodzy i wirusolodzy są podzieleni co do słuszności tej decyzji.

Obowiązek zakrywania ust i nosa będzie wciąż utrzymany w powierzchniach z zamkniętych obiegiem powietrza – w sklepach i handlu, kościołach i innych budynkach kultu religijnego, instytucjach kultury, w tym w muzeach, kinach, teatrach, operach itp., a także komunikacji publicznej.

Maseczkę na wolnym powietrzu można zdjąć jest zachowany zostaje dystans 2 metrów wobec obcych osób lub takich, które się nie znają, lecz nie mieszkają wspólnie. W przeciwnym wypadku ochronę dróg oddechowych trzeba zachować.

Dodatkowo poinformowano o otwarciu siłowni, klubów fitness, basenów, kin, teatrów, oper i wielu innych instytucji kultury, a narzeczeni będą mogli organizować wesela do 150 osób.

Wirusolodzy w części przeciwni znoszenia nakazu noszenia maseczek. Apelują do Polaków

Jak informuje Interia.pl, jeden z naczelnych polskich wirusologów, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, mikrobiolog i wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z serwisem Medonet alarmuje, że zniesienia obowiązku może uczynić więcej złego niż dobrego.

- Dopóki liczba nowych zachorowań nie maleje, jest za wcześnie, aby decydować się na luzowanie obostrzeń – mówi wprost w wywiadzie wirusolog.

Specjalista przypomina, że w wielu miejscach, które od 6 czerwca zostaną otwarte o zachowanie reżimu „maseczkowego” i dystansu społecznego będzie bardzo trudno. Mowa tu o siłowniach czy klubach fitness.

Dr Dzieciątkowski apeluje do Polaków, by nie rezygnowali z tej ochrony, jaką jest maseczka, nawet w przypadku zniesienia obowiązku.

Jak informował portal „Życie” : ZUPEŁNIE NOWE ZASADY W SKLEPACH. PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI OGŁOSIŁ ZMIANY W PROWADZENIU HANDLU PODCZAS PANUJĄCEJ SYTUACJI

Przypomnij sobie: KIEDY PÓJDZIEMY DO TEATRU, KINA LUB NA KONCERT? MINISTER KULTURY PIOTR GLIŃSKI PODAŁ DATĘ

Portal „Życie” pisał również: INFORMACJA, NA KTÓRĄ CZEKALI WSZYSCY AKTYWNI POLACY. PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI POINFORMOWAŁ O TERMINIE ZNIESIENIA ISTOTNEGO OBOSTRZENIA