Oszuści mają wiele sposobów na to, by wyciągnąć nasze pieniądze. Obecna sytuacja stanowi dla nich ułatwienie – wiele osób boi się o siebie oraz najbliższych, potrzebuje pieniędzy lub innych form pomocy.

W dobie koronawirusa Polacy szukają m.in. środków ochrony osobistej, które, jak się okazało, wciąż potrafią być horrendalnie drogie. Łatwo natknąć się też np. na maseczki, które nie spełniają certyfikatów (stało się to m.in. w KGHM i Ministerstwie Zdrowia) czy płyny do dezynfekcji, które mają zbyt niską zawartość alkoholu, by gwarantować skuteczność.

Nowy sposób oszustów. Źródło: Youtube
Nowy sposób oszustów. Źródło: Youtube
Nowy sposób oszustów. Źródło: Youtube

Nowy sposób oszustów

To jeszcze nie wszystkie metody. Jak ostrzega Lelum.pl, oszuści mają nowy sposób na wyciąganie pieniędzy. Korzystają z obecnej sytuacji, pandemia koronawirusa ułatwia im zadanie.

Na początku zbierają oni dane ofiar. Następnie, gdy mają wszystko, czego potrzebują, mogą już ubiegać się o kredyt w ich imieniu, pozostawiając później te osoby z zaległościami, lub wypłacają ich pieniądze.

Tego typu działania możliwe są bez wychodzenia z domu – przez telefon. Oszuści wyszukują numery kontaktowe, dzwonią do przedsiębiorców i na początku oferują pomoc w wypełnieniu wniosku do Programu Tarczy Finansowej PFR.

By przekonać swoje ofiary, zaznaczają, że wniosek jest niezwykle trudny do samodzielnego wypełnienia. Gdy tylko przedsiębiorca połknie przynętę – przechodzą do działania.

Nowy sposób oszustów. Źródło: Youtube
Nowy sposób oszustów. Źródło: Youtube
Nowy sposób oszustów. Źródło: Youtube

Wypytują o wrażliwe dane, niekiedy nawet dostępy do kont w bankach. Zapisują je podczas rozmowy z ofiarami, które myślą, że właśnie wypełniają wnioski o pomoc finansową.

Przed tego typu działaniami oszustów ostrzega już nawet policja. Warto zaznaczyć, że podanie wszystkich wrażliwych danych nie tylko pozwoli osobom trzecim wypłacić nasze pieniądze, ale także wziąć kredyt w naszym imieniu i możemy za jakiś czas pozostać z ogromnymi długami.

Wniosek do Programu Tarczy Finansowej można wypełnić samodzielnie przez internet – w rzeczywistości jest on bardzo prosty. Co więcej, tego typu oszust zapewne będzie w stanie wysłać fałszywy, lecz być może wiarygodnie wyglądający dowód na to, że pracuje w urzędzie. Właśnie dlatego trzeba mieć się na baczności.

Przypomnij sobie o… INFORMACJA, NA KTÓRĄ CZEKALI WSZYSCY AKTYWNI POLACY. PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI POINFORMOWAŁ O TERMINIE ZNIESIENIA ISTOTNEGO OBOSTRZENIA

Jak informował portal Życie: PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI ZOSTAŁ ZAPYTANY O WYBORY PREZYDENCKIE. CO POWIEDZIAŁ?

Portal Życie pisał również o… ZUPEŁNIE NOWE ZASADY W SKLEPACH. PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI OGŁOSIŁ ZMIANY W PROWADZENIU HANDLU PODCZAS PANUJĄCEJ SYTUACJI