Jak podaje portal „Wirtualna Polska”, po tym, jak Mateusz Morawiecki poinformował o zniesieniu nakazu zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu oraz innych zasadach wprowadzanych w 4 etapie odmrażania gospodarki, premier odpowiadał na pytania dziennikarzy. Padło pytanie o wybory prezydenckie.

Wybory prezydenckie

Ustawa dotycząca wyborów znajduje się obecnie w Senacie. Premier zaapelował do senatorów oraz Marszałka Senatu, aby pracę nad nią zaczęły się jak najszybciej. Mateusz Morawiecki stwierdził, że "Senat opóźnia, przedłuża, zamraża” prace nad ustawą.

Premier podkreślił, że Polacy chcą, aby wybory prezydenckie się odbyły, a opozycja dąży do „destabilizacji sceny politycznej”. „Jestem przekonany, że wybory w czerwcu powinny się odbyć i się odbędą. Senat może zamrażać ustawę nawet 30 dni, ale na pewno poradzimy sobie z realizacją wyborów w czerwcu. To będą konstytucyjne wybory” – poinformował Premier.

Morawiecki odniósł się także do pomysłu opozycji, gdyby wybory prezydenckie odbyły się po wygaśnięciu kadencji Andrzeja Dudy. „Oznaczałoby to, ze jesteśmy poza konstytucją. Prawnicy by to udowodnili” – powiedział.

YouTube/Doba TV

Spór o wybory

O wyborach prezydenckich mówił dziś również Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jego zdaniem termin 28 czerwca jest zbyt wczesny biorąc pod uwagę przygotowania do wyborów. Poinformował, że uwagi w tym zakresie zgłaszali mu m.in. samorządowcy.

Na antenie stacji TVN24 Tomasz Grodzki mówił, że brana jest przez niego możliwość przeprowadzenia wyborów po 6 sierpnia, czyli po zakończeniu kadencji Andrzeja Dudy. Marszałek zapowiedział również, że ustawa znajdująca się obecnie w Senacie wymaga bardzo wielu poprawek.

„Poprawiamy dokument daleki od doskonałości. Jest wola, aby dokończyć to na najbliższym posiedzeniu Senatu. Nie podejmujemy tutaj decyzji w sposób niedemokratyczny. Kierujemy się dobrem narodu i własnym sumieniem. To nie jest maszynka do głosowania” – powiedział Grodzki.

YouTube/TVP.Info

Kiedy waszym zdaniem powinny się odbyć wybory prezydenckie?

To też może cię zainteresować: Zupełnie nowe zasady w sklepach. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w prowadzeniu handlu podczas panującej sytuacji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kiedy pójdziemy do teatru, kina lub na koncert? Minister kultury Piotr Gliński podał datę

O tym się mówi: Informacja, na którą czekali wszyscy aktywni Polacy. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o terminie zniesienia istotnego obostrzenia