Ze względu na fakt, że obecna sytuacja odciśnie spore piętno na kolejnych miesiącach w polskiej gospodarce, część firm nie może pochwalić się dobrymi wynikami, a część z nich ma przestoje spowodowane pandemią koronawirusa, Polacy już teraz zaczynają zastanawiać się, co z urlopami.

Część z nas musiała wziąć urlop – płatny lub bezpłatny – ze względu na obecną sytuację. Oznacza to często, że – choć nie minęła jeszcze połowa roku, a wakacje dalej przed nami – zostało nam maksymalnie kilka dni wolnego.

Inni nie wykorzystali jeszcze nawet zaległych dni, które przysługują im za 2019 rok. Jak rozwiązać tę kwestię?

Wakacje. Źródło: Youtube
Wakacje. Źródło: Youtube
Wakacje. Źródło: Youtube

Co z urlopami w 2020 roku?

Jak nadmienia Pikio, w kwestii niewykorzystanych urlopów nie ma wątpliwości – należy pamiętać, by odebrać wolne dni przed 30 września 2020 roku.

Warto dodać jednak, że gdy część pracowników weźmie urlop, zakłady pracy będą musiały radzić sobie w zmniejszonym składzie. W najnowszej tarczy antykryzysowej (wersja 4.0) zawarto informacje na temat urlopów.

„W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika (…) urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu” – brzmi jeden z zapisów.

Wakacje. Źródło: Youtube
Wakacje. Źródło: Youtube
Wakacje. Źródło: Youtube

Oznacza to, że pracodawca wyznaczy pracownikom dni, w czasie których mogą wykorzystać urlop za zeszły rok. Co więcej, pracownik nie tylko nie może decydować o terminie zaległego wolnego, ale także nie może zaprotestować przeciw pójściu na urlop w terminie, który zasugeruje szef.

Planowane jest także ujednolicenie „urlopów od rat” dla osób, które posiadają kredyty. W projekcie zawarte są informacje o trzymiesięcznych zawieszeniach kredytów, jednak zapis nie obowiązuje dodatków do kredytu. Co więcej, nowe zasady będą przysługiwać tylko osobom, które po 13 marca straciły swoje główne źródło dochodu.

Przypomnij sobie o… OLA KOWALSKA POKAZAŁA ZDJĘCIE BLIZN. CO SIĘ STAŁO CÓRCE KASI KOWALSKIEJ

Jak informował portal Życie: MAGDA FEMME ZOSTAWIŁA MICHAŁA WIŚNIEWSKIEGO WIELE LAT TEMU. DZISIAJ NIE PRZYPOMINA SIEBIE. JAK ŻYJE BYŁA WOKALISTKA "ICH TROJE"

Portal Życie pisał również o… TRWA ŁAGODZENIE OBOSTRZEŃ. WICEMINISTER ROZWOJU POINFORMOWAŁA O KOLEJNYM WAŻNYM TERMINIE, WTEDY MA NASTĄPIĆ OTWARCIE