Pandemia koronawirusa panująca w Polsce sprawia, że rzeczy, które wydają nam się oczywiste, wcale takimi nie są. Sprawa dotyczy nie tylko np. zrobienia zakupów czy wyjścia na spacer, ale również uroczystości, w tym kościelnych.

Wiele specjalnych uroczystości musiało zostać odwołanych, nietypowe zasady panują przy urządzaniu wesel, pogrzebów czy chrzcin – o ile nie zostały przeniesione, trzeba stosować się do bardzo restrykcyjnych reguł.

Teraz, w drugiej połowie maja, coraz częściej słyszy się pytanie – co dalej z tegorocznymi komuniami?

Koronawirus. Źródło: alebank.pl
Koronawirus. Źródło: alebank.pl
Koronawirus. Źródło: alebank.pl

Jak będą wyglądać komunie święte w 2020 roku?

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne komunie przybiorą różne formy, co więcej, będą odbywały się w różnych terminach. Jak będzie to wyglądało?

Jak podaje Interia, w tym roku komunie będą odbywać się między majem a październikiem – terminy będą zależne od biskupów oraz rodziców. By nie tworzyć dużych zgromadzeń, będą zdecydowanie bardziej kameralne niż zazwyczaj, niekiedy tylko dla jednego dziecka oraz jego najbliższych.

Decyzje są różne – abp Stanisław Gądecki postanowił, że komunie będą odbywać się dopiero po ustaniu epidemii lub w porozumieniu między rodzicami a proboszczem.

Komunia święta. screen: deon.pl
Komunia święta. screen: deon.pl
Komunia święta. screen: deon.pl

„Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę” – mówił.

Sprawa wygląda podobnie w archidiecezji warszawskiej oraz diecezji warszawsko-praskiej. Niektóre komunie już się odbyły, jednak wtedy następuje to w mniejszych grupach lub nawet pojedynczo, zaś jeśli rodzice wyrażą chęć przeczekania pandemii – komunie mogą się odbyć we wrześniu albo październiku.

Komunia święta. screen: eska.pl
Komunia święta. screen: eska.pl
Komunia święta. screen: eska.pl

Diecezja opolska zdecydowała, że bierzmowania oraz pierwsze komunie święte odbędą się „nie wcześniej niż po 31 sierpnia”.

„W tym momencie punktem wyjściowym jest decyzja rodziców, którzy podejmują ją, biorąc pod uwagę różne czynniki: miejsce zamieszkania, stan zdrowia dziecka, jego pragnienia czy parafię” – zauważa przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, bp Marek Solarczyk.

Przypomnij sobie o… KOLEJNE ZMIANY W POCZCIE POLSKIEJ. DOTYCZĄ ONE PRZESYŁEK

Jak informował portal Życie: NAWET 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH KARY ZA NIEPRZESTRZEGANIE JEDNEGO Z PRZEPISÓW. MOŻNA SŁONO ZAPŁACIĆ ZA SWOJE ROZTARGNIENIE

Portal Życie pisał również o… JAK WYGLĄDA MIASTECZKO WYBUDOWANE PRZEZ OJCA TADEUSZA RYDZYKA? JEDEN Z DUCHOWNYCH OPUBLIKOWAŁ ZDJĘCIA