Pandemia koronawirusa sprawia, że zupełnie zmieniły się zasady funkcjonowania w społeczeństwie. Polacy muszą pamiętać o przestrzeganiu odgórnie narzuconych zasad oraz obostrzeń.

Większość z nas zdążyła przyzwyczaić się do noszenia maseczek przy każdym wyjściu z domu, naturalne stało się również dezynfekowanie rąk przed wejściem np. do sklepu, a także noszenie rękawiczek ochronnych w środku placówki.

Choć czasami stają się one przeszkodą w szybkim zrobieniu zakupów lub załatwienia własnych spraw, rozumiemy też, z czego wynikają obostrzenia regulujące maksymalną dozwoloną liczbę klientów przebywających naraz w jednym miejscu i na ogół nie wyrażamy sprzeciwu wobec panujących zasad.

Można dostać wysokie kary. Źródło: Youtube
Można dostać wysokie kary. Źródło: Youtube
Można dostać wysokie kary. Źródło: Youtube

Jednak czasami wystarczy chwila zapomnienia, by słono zapłacić za swoje niedopatrzenie. Kary za łamanie zasad są niebotyczne.

10 tysięcy złotych kary za złamanie przepisu

Obecnie otrzymanie mandatu jest niezwykle łatwe. Wszystko dlatego, że wiele nowych przepisów obowiązuje na tyle krótko, iż niekiedy można zapomnieć o konieczności ich przestrzegania.

Okazuje się, że teraz, jeśli popełnimy to przewinienie, a policja sporządzi z niego notatkę, to sanepid może wyegzekwować poważne konsekwencje – zmusić nas do zapłacenia mandatu w wysokości 10 tysięcy złotych lub skierować sprawę do sądu.

Policja. Źródło: tko.pl
Policja. Źródło: tko.pl
Policja. Źródło: tko.pl

Mowa o jednej z obowiązujących obecnie zasad. Od 16 kwietnia w Polsce istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Bardzo możliwe, że już niedługo zasady zostaną lekko zmienione i Polacy w niektórych miejscach będą mogli odsłonić całą twarz, jednak na tę chwilę noszenie maseczki jest konieczne. Za jej brak możemy zapłacić do 500 zł.

Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o przemieszczanie się – należy zachowywać 2-metrową odległość między uczestnikami ruchu pieszego. Jeśli nie przestrzegamy tej zasady – możemy otrzymać ogromną karę.

Decyzja sanepidu. Źródło: pikio.pl
Decyzja sanepidu. Źródło: pikio.pl
Decyzja sanepidu. Źródło: pikio.pl

Jak podaje Pikio, przykładem jest pani Karolina. Jej przypadek pokazuje, że można za to zapłacić nawet 10 tysięcy złotych.

Przypomnij sobie o… KOLEJNE ZMIANY W POCZCIE POLSKIEJ. DOTYCZĄ ONE PRZESYŁEK

Jak informował portal Życie: KOLEJNY ETAP ZMNIEJSZANIA OBOSTRZEŃ. CO ZOSTANIE OTWARTE PO 25 MAJA

Portal Życie pisał również o… MAŁE NIEDOPATRZENIE MOŻE NAS KOSZTOWAĆ NAWET 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH. CO ZROBIĆ, BY NIE DOSTAĆ KARY